-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:45

Ознака: дигитализација

Битиќи: Дигитализацијата е потреба за ефикасно решавање на проблемите

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи учествуваше на панелот „Дигитална трансформација: неопходно нарушување или конкурентска предност“, кој се одржа во рамките на Самитот во...

ЈО: Дигитализацијата на правосудството треба да овозможи ефикасност и транспарентност

Дигитализацијата на правосудството, со која е опфатено и Јавното обвинителство, треба да овозможи ефикасност и транспарентност и да го олесни пристапот на граѓаните до...

Дигитализацијата радикално го менува доживувањето

ФИЛМ+ИДНИНАТА НА ДВИЖЕЧКИТЕ СИЛИ (2) Мона Лиза е во Лувр, но Мона Лиза е и на гугл. „Ирецот“ својата премиера ја имаше на „Нетфликс“ пред...

Димитров: Дигитализацијата е мултипликатор на промените и општествениот развој

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, на прес-конференција го претстави проектот за унапредување на дигитализацијата во Северна Македонија, што ќе се...

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата...

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања и Амбасадата на САД...

Димитров на средба со експерти од Естонија: Дигитализацијата е важен аспект...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше средба со тимот од Естонскиот центар за меѓународен развој и претставници од Амбасадата...

Туристичкиот сектор ќе се дигитализира

На денешната седница Владата ја усвои информацијата за креирање, реализација и имплементација на соодветен информациски систем за дигитализација на туристичко-угостителскиот сектор е-туризам. Според Агенцијата за...

Ќе се дигитализираат пет милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик...

Дигитализација на над пет милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“,...

Дигитализација заради развој на руралните региони во Хрватска?

Хрватска Претставниците на руралните општини во Хрватска предлагаат повеќе мерки за заживување на селото, но се жалат и на преголемата „европска“ бирократија за добивање на...