34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 20:02

Ознака: Дивоградба

Затворено незаконско градилиште на Кале

Овластен градежен инспектор на општина Центар со полициска придружба денеска затвори нелегално градилиште во населбата Кале, откако во текот на вчерашниот ден донесе решение...

Рушење на дивоградбите предизвик за Тетово и Гостивар

Рушење ѕид на локација предвидена за улица во населбата Питарница од општина Гостивар беше објавено како почеток на борба против дивоградбите. Градоначалникот Арбен Таравари...

Нови 762 дивоградби во Македонија минатата година

На територијата на Македонија минатата година се регистрирани 762 бесправно изградени објекти, објави денеска Државниот завод за статистика. Според видот на објектот, бесправно се изградени...

Дивоградбата и имотниот лист

Нормален човек (ако не попуштил досега ментално од секојдневните високи дози монтипајтонштина или македонска моронштина) мора да се праша што, всушност, се смени со...