Ознака: Дивоградба

Тетовец бесправно изградил викендица на Попова Шапка

Тетовец доби кривична пријава за бесправно градење на државно земјиште. Како што соопшти МВР, А.Р. минатата година на Попова Шапка без документација си изградил...

Тетовец направил дивоградба на државно земјиште

Tетовската полиција поднесе кривична пријава против 57-годишниот Б.И. (57) од овој град поради сомнение за сторени кривични дела узурпација на недвижности и бесправно градење. Како...

Пријава за тетовец кој без дозвола градел викендичка во Елен Камен

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.Р.(38) од тетовското село Желино поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. Тој, во...

Уривањето на дивоградбата пред „Мавровка“ продолжува со два багера

Втор ден екипи на „Македонија пат“ ја уриваат дивоградбата пред ДТЦ „Мавровка“. Доцна синоќа кај градилиштето бил донесен уште еден багер, па денес истовремено...

Маж влезе меѓу столбовите за време на уривање на дивоградбата кај...

Средовечен маж се качи меѓу разурнатите столбови на дивоградбата пред „Мавровка“ за време на уривањето. Тој успеа да влезе во карабината, зеде парче од...

Се појави сопственикот на дивоградбата кај „Мавровка“, вели дека имал дозвола

Мевљудин Алити, сопственикот на дивоградбата кај Мавровка за првпат се појави пред јавноста за време на рушењето на објектот. - Еве од Град Скопје што...

Се урива дивоградбата кај „Мавровка“: Бит-пазар ечи од кршењето на бетонот

  Уривањето на дивоградбата кај трговскиот центар „Мавровка“ е во тек. Донесена е градежна механизација, а полицијата ја обезбедува локацијата. Уривањето го врши Јавно претпријатие за...

Заев најави дека Владата ќе се зафати со дивоградбата кај „Мавровка“

Премиерот Зоран Заев изјави дека Владата наскоро ќе донесе одлуки со кои ќе се реши проблемот со дивоградбата кај „Мавровка“. - Со правните служби ги...

МВР го информираше ОЈО за текот на активностите за дивоградбата кај...

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал при Бирото за јавна безбедност, изминатиов период применувајќи ги неопходните мерки и...

МВР постапува по дивоградбата кај „Мавровка“

Единицата за економски и компјутерски криминал постапува за нелегални градежни активности во реонот на Трговскиот центар „Мавровка“ и презема соодветни мерки и активности за утврдување...