Ознака: дзс

ДЗС предлага пописот да се пролонгира до април 2021 година

Државниот завод за статистика (ДЗС) предлага пописот да се пролонгира до април 2021 година, а Законот за попис да биде донесен пред формирање на...

Европската стапка на невработеност за многумина е недостижна

Стапките на невработеност кај балканските земји значително се разликуваат од европскиот просек. Во Македонија, иако неодамна имаше пад на невработеноста, и понатаму процентот е...

Извозот пораснал за 14, увозот за 11 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари - јуни 2019 година, изнесува 194.235.989 илјади денари и бележи пораст...

Компаниите очекуваат влошување, надлежните раст на економијата

Економската состојба во второто тримесечје од 2019 година е понеповолна во однос на претходното тримесечје, а се очекува да биде понеповолна и во наредните...

Започна пробниот попис

Во 13 општини низ земјава започна пробното попишување, информираа од Државниот завод за статистика, иако власта и опозицијата сѐ уште не го усогласија закон...

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

ШТО ПРЕДВИДУВААТ СТАНДАРДИТЕ НА ЕУРОСТАТ ВО ПРЕСРЕТ НА ПОПИСОТ Зашто според стандардите на Еуростат, секој што повеќе од 12 месеци престојува во друга земја влегува...

Eден жител во земјава годишно создава 412 килограми комунален отпад

Еден жител во земјава во текот на минатата година создал 412 килограми отпад, што е за 8,6 отсто повеќе во текот на 2017 година. Државниот...

Со два авиона ДЗС интервенира на пожарот кај Каласлари

Поради интензивирање на пожарот кој од вчера избувна во велешкото село Каласлари, Дирекцијата за заштита и спасување и денеска е активна и интервенира со...

Aнгажиранa авијaцијата на ДЗС за пожарот кај Скопска Црна Гора

Гаснењето на пожарот, што вчера избувна кај Скопска Црна Гора продолжува и денеска. Екипите на противпожарната бригада на Град Скопје се на терен цела...

ДЗС апелира да не се палат огнови

Поради зачестените полски и шумски пожари деновиве, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) преку соопштение упати апел и предупредување до сите кои работат или...