34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 22:08

Ознака: Дејвис куп

Чилиќ ја предводеше Хрватска до трофејот во Дејвис-купот

Хрватската тениска репрезентација е нов шампион во Дејвис купот. „Коцкестите“ во финалето ја совладаа Франција на нејзин терен. Решавачкиот поен за Хрватска го обезбеди Марин...

Нов дуел Франција – Хрватска за светска спортска титула

Франција и Хрватска од денеска до недела во Лил ќе се сретнат во финалето на тенискиот Дејвис-куп. Домаќинот ќе игра за 11-та титула, а...

Дејвис-купот со нова формула по 118 години!

Тенисерите практично самите се изборија за оваа промена на ова популарно натпреварување На годишното собрание на Меѓународната тениска федерација (ИТФ), која се одржа во Орландо,...

Франција остана на патот за одбрана на титулата

Франција - Шпанија и Хрватска - САД се двојките за полуфиналето на тенискиот Дејвис-куп. Во четврт-финалето најнеизвесно беше на дуелот Шпанија - Германија, оти...

САД во полуфиналето на Дејвис купот

Тениската репрезентација на САД е првиот полуфиналист во Дејвис купот, неофицијално светско тимско првенство во тенис за мажи. Рајан Харисон и Џек Сок забележаа клучна...

Надал: Би жртвувал некои Гренд слем турнири, само да не чувствувам...

Актуелниот број 1 во светскиот тенис, Рафаел Надал ќе се врати на теренот во четвртфиналниот меч за „Дејвис купот“ помеѓу Шпанија и Германија, откако...