7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:12

Ознака: Дејвид Хокни

Епл-пенкалото и незаменливите токени ја брануваат уметничката сцена

Највлијателни современи уметници на денешницата Кој би рекол дека епл-пенкалото може да има толкава моќ во рацете на еден човек? Да послужи за создавање на...

Музејот на современата уметност прелистува дела од колекцијата

Музеите се затворени, но нашата комуникација продолжува. Остануваме отворени преку социјалните мрежи. Во овие две недели ќе „прелистуваме“ дела од колекцијата, порачаа од Музејот...

Делото на Хокни со базен продадено за 27,4 милиони евра

Делото „Сплеш“ на Дејвид Хокни, една од неговите најкарактеристични слики со базен, е продадено за 23,1 милиони фунти (27,4 милиони евра) во аукциската куќа...

Хокни годинава го симна Кунс од тронот на најскап уметник

Во збирката на Музејот на современа уметност во Скопје има две дела на Дејвид Хокни Британскиот сликар Дејвид Хокни стана најскапиот жив сликар, успевајќи да...

Нов аукциски рекорд за жив уметник, постигнат по деветминутно наддавање

Сликата „Базен со две фигури“ на модерниот британски уметник Дејвид Хокни (81) беше продадена за 90 милиони долари по деветминутно телефонско наддавање во четвртокот во...

Модна колекција инспирирана од Дејвид Хокни

Дизајнерката Росица Мршиќ ја претстави најновата колекција, наречена „Силија“, во центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, во организација на „Моден викенд - Скопје“....