Ознака: деца

Удрени две деца во Тетово, возачот избегал

Две 10-годишни деца се повредени откако вчера околу 13.00 часот биле удрени од патничко возило „Киа“ со тетовски регистарски таблици што го управувал Ј....

Децата во прифатниот центар Рукбан не можат да преживеат

Децата во прифатниот центар во Рукбан во Сирија, во кој екстремистичките групи со поддршка на САД под присила држат бегалци, поради катастрофалната состојба, немаат...

Радиостаниците одбиваат да ја пуштаат музиката на Мајкл Џексон

Трите главни радиостаници во Монтреал престанаа да ги пуштаат песните на Мајкл Џексон, откако на каналот Ејч-би-о беше прикажан документарецот „Заминувањето од Недојдија“ за...

Со џип прегазени две деца во Скопје

Две 9-годишни деца вчера биле повредени на улицата „Алија Авдовиќ“ во Скопје кога во нив удрило патничко возило „Фолксваген туарег“. Од МВР информираат дека несреќата...

Лажни информации за киднапирање деца во Гевгелија

По барање на градоначалникот Сашо Поцков, СВР Струмица издаде соопштение со кое преку надворешната канцеларија за криминалистички работи во Гевгелија го известува населението дека...

Татко фрлил четири деца од тераса во Паг

Од четири малолетни деца кои нивниот татко денеска ги фрлил од првиот кат на семејната куќа во Паг, две се потешко повредени, а две...

Кучиња миленици ги избркаа децата

Многу родители, баби и дедовци, кои секојдневно се во парковите со дечињата, се жалат на неодговорни и несовесни сопственици на кучиња, кои не го...

Револуцијата ги изеде и своите и туѓите деца

Едноставно, како да го снема ентузијазмот. Како неповратно да исчезна и последниот никулец на надеж и на верба оти нештата можат да се сменат,...

Трибина за детска литература во библиотеката „Браќа Миладиновци“

Во организација на ЈУ градска библиотека „Браќа Миладиновци“ - Скопје, на 28 февруари, четврток, со почеток во 11 часот, ќе се одржи трибина посветена...

Загрозени деца од странство во Сирија

Повеќе од 2.500 деца во Сирија би требало повторно да се соединат со своите семејства во своите татковини, соопшти организацијата „Да ги спасиме децата”. Според...