28.7 C
Skopje
23.7.2019 - 16:22

Ознака: деца

На планетата Земја има повеќе стари лица отколку млади потомци

Големо истражување на ОН покажа дека животниот век на населението на Земјата е продолжен, но не се раѓаат доволно деца, па така на планетата...

Потона брод со мигранти во близина на Турција

Седуммина мигранти, од кои пет деца, загинаа кога потонал бродот со кој се превезувале во близина на југозападниот брег на Турција. Турската крајбрежна стража соопшти...

Децата и младите да го запознаат културното наследство

Во периодот од 5 до 9 мај во повеќе европски земји ќе биде одбележана „Европската недела на креатори на културно наследство“ - пилот-иницијатива на...

Изложба и велигденски базар на деца со посебни потреби во Кавадарци

Во пресрет на велигденските празници во Музеј-галеријата во Кавадарци се одржа продажна изложба на ракотворби насловена „Пролетта во бои“, изработени од штитениците на центарот...

СЗО: На децата треба да им се ограничи времето поминато пред...

На децата на возраст од две до четири години не треба да им се дозволи да седат пред екраните повеќе од еден час дневно,...

Поднесено обвинение за родителите чии деца настрадаа во пожарот во Велес

Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против две лица – жена на возраст од 38 години и маж...

Деца од ОУ „Коле Неделковски“ другаруваа со писателот Трајче Кацаров

Љубопитните деца го бомбардираа Кацаров со своите интересни прашања, на кои тој даваше исто така инспиративни одговори. Така, дознавме дека „Не паркирај гаража“ тој...

Во нападите на Шри Ланка загинаа три деца на дански милијардер

Данскиот милијардер Андерс Холф Повлсен (46) објави дека три од неговите четири деца загинале во терористичките напади на Шри Ланка. Данскиот милијардер е сопственик на...

Прва енциклопедија за деца за основоположниците на современата македонска уметност

Прва енциклопедија за деца за основоположниците на современата македонска уметност беше промовирана на денешното одбележување на 15 Април – Светскиот ден на уметноста. Изданието...

Деца го преплавија Музејот на современата уметност

Првиот меѓународен фестивал за литература за деца и илустрација „Литера“ се одржа викендов во Музејот на современата уметност во Скопје. Според организаторите, во време...