7 C
Skopje
15.12.2018 - 15:32

Ознака: деца

Голем број деца без раце родени во Франција, државата отвора истрага

Француската влада одлучи да отвори нова истрага за децата родени без раце во неколку департмани, рече денеска министерката за здравство Ањес Бузин, при тоа...

Концерти за деца „Што е тоа… гудачки квартет?“

Виолинистката Пламенка Трајковска со својот гудачки квартет денеска ќе одржи два концерта за деца, со почеток во 12 и во 18 часот, во малата...

Јована од Тетово ја донира својата коса за деца болни од...

Овој гест е за поздравување и се надеваме дека ќе поттикне многу други дечиња да бидат хумани и да помогнат, велат од училиштето „Андреа...

Одржано осмото издание на фестивалот „Сочни фигури“

Осмото издание на Фестивалот на фигури од овошје и зеленчук „Сочни фигури“ се одржа денеска во кругот на Државното средно училиште за рехабилитација и...

По шест децении домот за деца „25 Мај“ стана административна зграда

Домот за деца и младинци „25 Мај“ во Бутел е затворен и повеќе не е институција за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми. Домот „25...

Насилните видеоигри ја зголемуваат агресијата кај децата

Случајот со девојчето што беше фрлено од прозорец од нејзините 14-годишни соученци во основното училиште „Ѓоргија Пулевски“ во скопската населба Аеродром одново го актуализира...

Зошто денешните деца играат опасни игри?

Во некои други времиња се играше криенка, народна топка, плочка, џамија, се вртеше хулахоп, се прескокнуваше ластик, а децата единствено можеа да си ги...

Лукашенко: Физичкото казнување може да биде полезно за децата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјавил дека физичкото казнување може да биде полезно за воспитувањето на децата. Како што пренесуваат западните медиуми, Лукашенко нагласил дека...

ДПИ: Учесниците во настанот во ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ немале намера некого...

Општина Аеродром соопшти дека по вонредниот инспекциски надзор во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“, Државниот просветен инспекторат во својот записник констатирал дека „учесниците во...

Отсуството на грижа и внимание раѓа агресија кај децата

Случајот од „Ѓоргија Пулевски“ низ стручната призма на педагозите и психолозите Случката за фрлената ученичка низ прозорец од нејзините четиринаесетгодишни соученици во основното училиште „Ѓоргија...