28.7 C
Skopje
23.7.2019 - 16:32

Ознака: деца

Децата во прегратките на политиката

Многу често дури и тригодишни деца наместо да ги знаат ликовите од цртаните филмови, повеќе ги знаат политичките ликови и нивните партиски слогани и...

Во Подвис децата учеа на македонски уште во 1943 година!

Пресреќни сме што имавме ретка можност да го посетиме училиштето каде што првпат се одвивала наставата на мајчин македонски јазик, во селото Подвис, во...

На лагата и се куси нозете

Низ страниците на литературата за деца: „Солзите на Роска“ од Славка Арсова Беше тивко, безветрено, но спарно време. Кога излегов од дома чувствував силна жештина,...

„Меѓаши“: Запознајте ги родителите и со негативните страни на вакцините

Препорачуваме и сметаме дека родителите треба и мора да бидат целосно информирани за значењето на имунизацијата, но и за сите позитивни и негативни ефекти....

Царовска: Се интензивираат активностите на мобилните тимови, идентификувани 167 деца на...

Шест мобилни тимови на Министерството за труд и социјална политика изминатите две недели идентификувале 167 деца, меѓу кои 18 бебиња на неколку пофреквентни крстосници...

„Темниот бакнеж“ претстава за деца во кино „Фросина“

Колектив Ветерница ја најавува својата нова – шеснаесетта премиера по ред, под наслов „Темниот бакнеж”. „Темниот бакнеж“ е завршна претстава на трите групи по танцов...

Најмалку осум деца загинаа од поставена бомба во Авганистан

Најмалку осум деца загинаа, а две се тешко повредени во експлозија на бомба поставена покрај пат во авганистанската провинцијата Газни. Децата загинале играјќи си на...

Пикник за децата со пречки во развојот од страна на здружението...

Здружението на родители на деца со пречки во развојот „Надеж“ од Кичево денес организираа пикник за овие деца во село Осој, каде децата во...

Во друштво на децата можеш да бидеш само подобар човек

Ивце Пивце за својата втора книга за деца Втората книга раскази за деца на Ивица Маринковиќ, познат како Ивце Пивце, со интересен наслов „За можење...

Четири деца настрадаа во пожар во Харлем

Шест лица се повредени во пожар што избувна во зградата со социјални станови во квартот Харлем во Њујорк, вклучувајќи четири деца на возраст од...