22.1 C
Skopje
24.4.2019 - 18:40

Ознака: деца

Албанија сé уште има деца кои „го изгубиле своето детство“

Меѓународниот ден на детето - 1 јуни, денеска беше одбележан во Албанија со детска парада, но и со протести. Парадата, во која учествуваа ученици, беше...

Задарската полиција пукала во комбе со мигранти – ранети две деца

Задарската полиција во обид да спречи криумчарење на мигранти, ранила две деца со огнено оружје. Несреќата се случила синоќа околу 22 часот на подрачјето...

„Спасете ги децата“: Над 1,2 милијарди деца изложени на ризик од...

Повеќе од половината деца во светот, односно над 1,2 милијарди деца се изложени на ризик од војна, сиромаштија или полова дискриминација, се наведува во годишниот...

Како децата поуспешно да ги откријат тајните на шаховската игра

Учењето треба да биде забавно, а шаховската игра не треба да биде претставена како речник што чека да се запомни, туку како книга за...

Прирачник за танцување за децата со Даунов синдром

На Факултетот за музичка уметност-Скопје денеска ќе биде промовиран прирачник кој беше подготвен како дел од проектот „И јас сакам да бидам балерина“, поддржан од...

Дескоска: Децата жртви на физичко, но и други форми на насилство

Сите од нас секојдневно гледаме насилство врз детето во семејството, за кое ние едноставно си молчиме. Јас многу пати сум била сведок кога родител...

Грчкиот парламент донесе Закон со кој на хомосексуалните двојки им се...

Грчкиот Парламент денеска го изгласа Законот, со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца. Законот беше донесен и покрај спротивставувањето на...

Дали ќотекот навистина е од рајот излезен?!

Резултатите од истражувањето на УНИЦЕФ, според кои во Македонија доминираат насилните методи на дисциплинирање на децата, влијаеја поразително на пошироката јавност. Стручната јавност, пак,...

Училишните полицајци немоќни пред насилството меѓу децата

Во претходните три години во училиштата во Црна Гора во над 300 случаи биле преземени мерки за спречување насилство. Само лани имало 27 постапки...

Детски мини-маратон 2018

Над 500 деца од сите основни учулишта од главниот град денеска ќе го почнат викендот на Скопскиот маратон со „Детскиот мини маратон“, испраќајќи порака...