Ознака: деца

Мигрантите во Ламанш се заканија дека ќе си ги фрлат децата...

Нелегалните мигранти што минуваат низ Ламанш во мали чамци се закануваат дека ќе се удават себеси или своите деца за да ги вратат француските...

Шпанија: Секое шесто дете е депресивно за време на пандемија

Секое шесто дете во Шпанија се чувствува депресивно за време на епидемијата на коронавирус, при што повеќе погодени се оние од посиромашните семејства, објави...

Тажни фотографии: учениците не смеат да си играат едни со други

Мерките на попуштање на ограничувањата воведени поради коронавирусот се во тек во многу земји. Во Франција 1,5 милион деца се враќаат во училиштата и градинките....

СЗО: Итно треба да го испитаме необјаснетиот синдром кај децата

Итно и многу внимателно треба да го испитаме необјаснетиот синдром на воспаленија којшто ги напаѓа децата - изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој...

Групата „Ганс енд роузис“ ќе објави сликовница за деца

Членовите на групата „Ганс енд роузис“ деновите минати во изолација ги искористија за работа на еден интересен проект. Тие наскоро ќе објават сликовница за...

Летово нема да се организира бесплатен одмор за деца од загрозени...

Бесплатниот одмор за деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток летово нема да се реализира. Ваквата одлука ја усвои Владата...

Државата не смее да дозволи децата да бидат одвоени од родителот...

Народниот правобранител со големо внимание ги следи мерките на Владата во врска со пандемијата на вирусот ковид-19, и во таа насока остварувањето на правата...

Маските за лице не се препорачливи за сите деца

Носењето маски за лице е воведено во поголем дел од земјите во светот, поради спречување на ширењето на коронавирусот, но експертите предупредуваат дека за...

Грција испрати десетина деца мигранти во Луксембург

Грција денеска испрати десетина деца без придружба во Луксембург од преполните кампови за мигранти, објави „Ројтерс“. Ова е прва група од над 1.000 деца што...

Разведените родители кои не живеат со децата бараат Владата да им...

Родителите наведуваат дека со забраната за движење, се создава ситуација во која голем број родители не можат да остварат никакво видување со своите деца...