0 C
Skopje
13.11.2018 - 6:17

Ознака: деца

Татковците лежат во болница со децата, но во друга просторија

Директорите на двете болници за деца во метрополата, доктор Ангелчо Андоновски од Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле и докторка Катарина Ставриќ од Клиниката...

Деца се обучуваат да убиваат во камп на украинска националистичка група

Во Украина во летен камп, основан од една од радикалните националистички групи, деца, од кои некои имаат осум години, учат да користат автоматска пушка...

Талентот и желбата за пишување растат заедно со децата!

Желбата на иницијаторот, писателот Горјан Петревски, оваа манифестација да стане републичка е на добар пат да се оствари в година, со поддршка од локалната...

Рекорден број деца во Јапонија извршиле самоубиство

Рекорден број јапонски деца извршиле самоубиство во изминатиот период, соопшти денеска јапонското Министерството за образование. Во фискалната година 2016/17 до март, 250 деца од основно...

Велика Британија: Се сруши тобоган, осум деца повредени

Осум деца беа повредени во јужниот дел на Англија, кога се урна тобоган за време на прославата на „Ноќ на огнометот”. Инцидентот се случи во...

Четиринаесет деца прободени со нож во градинка во Кина

Вкупно 14 децa од претшколска возраст се повредени во напад со нож во западниот кинески град Чонгкинг, соопшти локалната полиција. Во врска со нападот е...

Голем број деца без раце родени во Франција, државата отвора истрага

Француската влада одлучи да отвори нова истрага за децата родени без раце во неколку департмани, рече денеска министерката за здравство Ањес Бузин, при тоа...

Концерти за деца „Што е тоа… гудачки квартет?“

Виолинистката Пламенка Трајковска со својот гудачки квартет денеска ќе одржи два концерта за деца, со почеток во 12 и во 18 часот, во малата...

Јована од Тетово ја донира својата коса за деца болни од...

Овој гест е за поздравување и се надеваме дека ќе поттикне многу други дечиња да бидат хумани и да помогнат, велат од училиштето „Андреа...

Одржано осмото издание на фестивалот „Сочни фигури“

Осмото издание на Фестивалот на фигури од овошје и зеленчук „Сочни фигури“ се одржа денеска во кругот на Државното средно училиште за рехабилитација и...