29.7 C
Skopje
24.8.2019 - 11:31

Ознака: деца

Шест деца загинаа, а 70 се повредени на концерт во Алжир

Шест деца загинаа, а 70 лица беа повредени синоќа во стампедо на концерт во престолнината на Алжир. Повеќе од 45.000 лица присуствувале на концертот...

Кој ќе ги израсне децата на Исламска држава?

Автономната администрација предводена од Курдите во североисточна Сирија, на Германија и предаде четири деца чии родители биле дел од терористичката организација Исламска држава (ИД),...

Фирмата што ќе обезбедува храна за децата во училиштата, пак ќе...

Општините, односно училиштата и натаму ќе продолжат да избираат фирма за храна на тендер, иако имаше реакции од родители дека на тој начин не...

Против морбили досега вакцинирани 34.214 деца до 14 години

Министерството за здравство информира дека вкупниот број вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП-вакцина од почетокот на епидемијата со морбили (мали сипаници)...

Принцезата бегалка и моќниот владетел отворија нов меѓусебен фронт

Шеикот Мухамед бин Рашид ал-Мактум, еден од најмоќните лидери на Блискиот Исток и неговата сопруга, принцезата Хаја бинт ал-Хусеин, започнаа правна битка во Лондон...

Јутјуб создаде деца-милионери

Шестгодишната ѕвезда на платформата Јутјуб со 30 милиони претплатени лица купи мултимилионски имот на пет спрата во Сеул. Имотот на младата Борам, кој има...

Две лица упатиле сериозни закани до Вучиќ

Српската полиција во текот на денот уапси жена под сомнение дека на Твитер упатила закана до децата на претседателот на државата, Александар Вучиќ. Подоцна беше...

Сто и триесет деца од Скопје, Кавадарци и Пробиштип и ова...

На градскиот базен во Пробиштип вчера се одржа завршниот час од третата по ред пливачка школа за оваа година „Пливај и уживај“, организирана од...

Создавањето на сeкоја нова песна е креативно раѓање

Нови книги: „Капки со шапки“ на писателот за деца Стојан Тарапуза За жал, сѐ помалку зборуваме за книгите и факт е дека децата сѐ помалку...

Децата колатерална штета од неплаќањето алиментација

Проблемот со издршката на децата на разведените родители најчесто е проследен со изигрувања на законите, со намера еден од родителите да ја одбегне обврската,...