Ознака: деца

Водич за преживување за родители на деца со аутизам

Книгата „Јас и аутизмот“ на Аниса Ејуп Беќировиќ-Трпчевска, чиј поднаслов е „Водич за преживување за родители на деца со аутизам и посебни потреби“, ја...

Се бара притвор за 60-годишник кој се самозадоволувал пред деца во...

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен маж кој се сомничи за кривично дело – задоволување на полови страсти пред друг. Станува...

„АстраЗенека“ наскоро ќе почне со тестирање на вакцината врз деца

Вакцината на компанијата „АстраЗенека“ ќе се тестира на деца на возраст од 6 до 17 години. Во истражувањето ќе учествуваат 300 волонтери. - Иако повеќето деца...

Секое второ болно дете лани се лекувало од респираторни болести поради...

Според Светската банка, аерозагадувањето во Македонија убива 1.350 луѓе годишно, a децата се најчувствителната група затоа што имаат организам во развој и побрзо дишење,...

Пукање во Оклахома, убиени пет деца

Најмалку шест луѓе, меѓу кои пет деца, се убиени денеска во сојузната американска држава Оклахома, соопшти полицијата. Како што се наведува, едно вооружено лице е...

„Фајзер“ ќе ја тестира вакцината и на деца

„Фајзер“ ја заврши регистрацијата на деца на возраст од 12 до 15 години за студија за тестирање на вакцината против коронавирус. Американскиот производител на лекови,...

Заедничка акција за правосуден систем по мерка на секое дете

На панел-дискусијата Правда по мерка на секое дете, министрите за правда, за внатрешни работи и за труд и социјална политика, заедно со Делегацијата на...

Хрватка си ги убила трите малолетни деца во Австралија

Австралискиот град Мелбурн го потресе во четвртокот страшна трагедија во која мајка со хрватски корени ги убила трите деца, а потоа и себе. Телата на...

Ирска се извини за смртта на 9.000 деца во домовите за...

Ирска денес официјално се извини за скандалот со домовите за невенчани мајки во кои починале 9.000 деца во периодот помеѓу 1922 и 1998 година. -...

Деца затрупани во лавина во Русија

Се стравува дека по снежната лавина на северот на Русија, пет лица, меѓу кои и две деца, се заробени под снегот. Претставник на прес-службата на...