10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 10:18

Ознака: деца

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на...

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на возраст од 5 до...

Шахпаска – Ди Џовани: Воспоставување нов центар за деца со аутизам...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, и претставничката на УНИЦЕФ во земјата, Патриција ди Џовани, денеска одржаа работна средба, на која се...

„Фајзер“ бара дозвола за вакцинација на децата од 5 до 11-годишна...

„Фајзер“ побара од американската влада дозвола за имунизација со вакцината против коронавирус за деца на возраст од 5 до 11 години, што ќе биде...

„Фајзер“ бара одобрување за употреба на вакцината кај деца на возраст...

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ до Американската администрација за храна и лекови ги доставија прелиминарните резултати од испитувањето за употреба на нивната вакцина против...

Труење, па давање е најверојатно причината за смртта на децата убиени...

Децата што во Хрватска беа убиени од страна на нивниот татко – Австриецот Харалд Копиц, најверојатно првично биле отруени, пишуваат хрватските медиуми. Според неофицијални информации,...

Софијанова: Ковид-19 кај децата дава полесна клиничка слика, но може да...

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај внимателно и претпазливо да...

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода Шахпаска. Состојбата во градинките, министерката...

Промоција на книгата за деца „Невидливата куќа“

На 6 септември во паркот пред КИЦ во Скопје   Новата книга на писателката Билјана С. Црвенковска, „Невидливата куќа“, за која илустрациите ги направи Ване Костуранов,...

Најчудните имиња на децата на познатите: Космо, Гравитација или Милијарда!

Славните личности, како оние глобално познатите така и оние од нашето поблиско опкружување, имаат обичај на своите деца да им даваат многу необични имиња....

Децата ќе бидат ослободени од ПЦР-тест за влез во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на Сител рече дека децата ќе бидат ослободени од задолжителен ПЦР тест за влез во Македонија. - Ќе...