-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 1:43

Ознака: деца војници

УНИЦЕФ: Во Нигерија ослободени 833 деца-војници

Локалната милиција во североисточна Нигерија, која се бори против екстремистичката исламистичка организација Боко Харам, денеска ослободи 833 деца-војници, соопшти УНИЦЕФ. Децата-војници се ослободени од локалната...

Над 200 деца војници ослободени во Јужен Судан

Вооружените групи во Јужен Судан ослободија над 200 деца војници во согласност со договорот за ослободување на речиси илјада деца во следните неколку месеци,...