14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 12:30

Ознака: Детски

Работливиот Марко

Бисерчиња од детските главчиња (2) Во едни празнични, денови второодделенецот Марко беше на гости кај баба си Ивана, во селото Луково. Прекрасно му минуваа дните: си...

Кои се најтешките детски прашања?

Прашање: Зошто ова дете морам да го поканам на мојот роденден? Одговор: Ако не го поканиш, тоа би можело многу да го повреди. Во нашето...

Кои се најтешките детски прашања?

Катче за родителите (6) Прашање: Зошто возрасните плачат кога се среќни? Одговор: Луѓето може да почувствуваат нешто толку силно и, едноставно, тоа мора да го исфрлат...

„Златно славејче“ е многу повеќе од детски фестивал

Фестивалската ретроспектива под ведро небо, која се одржа во неделата, е само почеток на одбележувањето на 50-годишнината на најстариот и најзначаен детски фестивал во...

Нови детски и спортски игралишта во скопски Аеродром

Општина Аеродром почна со изградба на новите детски игралишта што ги најави неодамна на неколку локации низ општината. Едната локација е во паркот „Нирнберг“...

„Мелодија“ – нов детски музички фестивал во Кичево

Во големата сала на центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, вечерва, со почеток од 18 часот, ќе се одржи првото издание на детскиот...

Збогум за Васил Пујовски, автор на култни детски ТВ-серии

Драмскиот писател и поет за деца и возрасни Васил Пујовски почина во неделата, на 72 години. Остави многу зад себе, а ќе биде запаметен...

Пристигна „Кариран нинџа“ – најгледаниот детски филм во Данска

Од вчера во сите кина низ Македонија почна да се прикажува најгледаниот детски филм во Данска, „Кариран нинџа“, кој во нашите кина е синхронизиран...

„Арс ламина“ донира книги во детските клиники

Издавачката куќа „Арс ламина - публикации“ деновиве донира новогодишни пакетчиња во Детската клиника - Скопје и во ЈЗУ клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ во...

„Го градам мојот град“ во детскиот културен центар „Карпош“

„Го градам мојот град - 2018“ е насловена манифестацијата што и оваа година традиционално ја подготвува детскиот културен центар „Карпош“. Настанот е посветен за...