Ознака: Детска клиника

Пожарникарите го донесоа Дедо Мраз на Детската клиника

Во пресрет на предновогодишните празници утрово, Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје заедно со Министерот за здравство, Венко Филипче, на еден поинаков начин...

Џафери испрати новогодишни пакетчиња за децата на Детска клиника

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, испрати новогодишни пакетчиња со книги за дечињата хоспитализирани на Детската клиника во Скопје. До Посебното основно училиште „Иднина“ во...

Малиот Илче од Охрид ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и заминува во мал групен...

Персонал на Детската клиника заразен од мајка на дете пациент, која...

На Клиниката за детски болести во Скопје покрај заразените лаборант и медицинска сестра, заразена и е докторка од имунолошкото одделение, извести денес министерот за...

Лаборант на Детската клиника заразен со коронавирус

На четворица од вкупно осумнаесет вработени на Детската клинка во Скопје епидемиолозите им препорачале изолација откако кај еден лаборант бил потврден коронавирус, извести министерот...

Пожар на Клиниката за детски болести, нема повредени деца

На одделението за хематолошки болести при Клиниката за детски болести, синоќа настана пожар на терасата на првиот кат. Од Клиниката информираат дека противпожарната екипа интервенирала...

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на изборната кампања. Министерот за здравство,...

Иванова подели пакетчиња на Детска клиника

 Сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова денеска на дечињата кои се лекуваат на Детската клиника им подели новогодишни пакетчињата, посакувајќи им колку што...

Виталните параметри на бебињата во инкубатор ќе се следат преку монитор

Централен мониторинг на виталните параметри кај децата ќе се прави во Одделот за интензивна нега на Универзитетската клиника за детски болести. Станува збор за...

Тригодишно дете донесено починато на Клиника

Во дневниот билтен МВР информира дека вчера предпладне на комплекс клиники „Мајка Тереза“ е донесено починато тригодишно дете. -На 12.12.2018 година околу 10 часот од...