Ознака: дете

Дете нападнато од соученик во скопско основно училиште

Во основно училиште на улица „Антон Димитров“ во Скопје вчера бил нападнат 11-годишен ученик од страна нагов соученик. Таткото на детето го пријавил случајот...

Тринaесетмесечно бебе од Свети Николе почина од морбили

Тринaесетмесечно бебе од Свети Николе вчера попладне починало од компликации предизвикани од морбили на Клиниката за детски болести во Скопје, соопшти Министерството за здравство. Детето...

Багер удри во 13-годишно момче

Во полициската станица вчера било пријавено дека околу 14.40 часот кај место викано „Врапче“  во Скопје (стар пат за село Батинци), 13-годишно момче од...

Ротвајлер нападна тригодишно дете, таткото го спасил во последен момент

Тригодишно дете било искасано од ротвајлер во моментот кога со родителите излегувало од кафуле во центарот на Ражањ, населено место на хрватското приморје. Како што...

Дете преживеа откако 40 минути беше затрупано од лавина

Властите во Француските Алпи соопштија дека 12 годишното дете е пронајдено живо откако 40 минути било затрупано под снежна лавина. Француската полиција во градот Бур...

Жена и дете каснати од куче

Мало дете вчера околу 20.30 часот на улица „Бојмија” во Скопје било каснато од куче -скитник. Случајот во полиција го пријавила мајката на детето...

Поведена истрага против мајка за малтретирање дете

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело запуштање и малтретирање...

Народен правобранител: Да им дадеме до знаење на децата колку се...

Да покажеме дека ги почитуваме правата на децата и да им дадеме до знаење колку се тие важни за општеството, за неговиот просперитет и...

Најмалку 50 години затвор за убиство на дете во Турција

Најмалку 50 години затвор за убиство на дете предвидува нов турски нацрт загон, објавен денеска во турските весници. -50 години затвор за убијци на жени...

Десетгодишно момче нападнато во ресторан на Кеј

Десетгодишно дете синоќа било физички нападнато од страна на вработен во угостителски објект. Случајот во полиција го пријавила мајката на детето.  -Синоќа, во Секторот за...