Ознака: дестабилизација

Путин предупреди на странски напори за дестабилизација на Русија

Претседателот Владимир Путин ѝ нареди на водечката агенција за контраразузнавање, Федералната служба за безбедност, да ја зајакне борбата против, како што рече, обидите на...

На Ирак му се закануваат нова арапска револуција и поделба?

Дестабилизацијата на Ирак може многу да влијае и на идните чекори на ирачки Курдистан, кој сега ужива широка автономија во ирачката држава и чие...

Аванс за мотивација, стагнација или дестабилизација

Македонија даде многу на патот кон ЕУ и НАТО. Државата целосно се вложи себеси и направи премногу отстапки, дури и на своја штета. На...

Стабилократијата резултира со постојани закани за дестабилизација

Дестабилизација, ново безбедносно жариште, националистички пориви мотивирани од историски ревизионизми и судири во најава се само дел од „плачливиот“ речник и реакции на балканските...

Русија е спремна за секакво сценарио ако се влошат односите со...

Русија е спремна на секакво сценарио, особено во случај на понатамошна дестабилизација и влошување на ситуацијата од страна на САД и нема да разместува...

Дипломатски димни сигнали за дестабилизација на северот на Косово!

Дипломатските служби на Велика Британија, САД и на Германија испратија предупредување до своите граѓани да не патуваат во српските општини на Косово Британската амбасада во...

Грчките разузнавачи лути на своите колеги од нашите безбедносни служби

Исламските џихадисти не избираат држава за да го дестабилизираат регионот Според извори од грчките безбедносни служби, нашата земја но и поширокиот регион се загрозени поради...

Харадинај: Србија дејствува во интерес на Русија во правец на дестабилизација...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека зачленувањето на Косово во Европската унија ќе го зајакне мирот и ќе го ослабне влијанието на Русија, чиј...

Фајон: Поместувањето на границите би го дестабилизирало регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент, Тања Фијон, за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприспособена...

Ајгингер: Ако ЕУ премногу чека, Русија и Турција ќе го дестабилизираат...

Доколку ЕУ чека во сите земји на Западен Балкан да бидат воспоставени стабилни демократии без национални конфликти, рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и...