15.9 C
Skopje
29.3.2020 - 16:57

Ознака: дескоска

Дескоска: Официјално не е пристигната пресудата на грчкиот Врховен суд за...

Во македонското Министерство за правда се уште официјално не е пристигната пресудата на Врховниот суд од Атина за екстрадицијата на поранешни началници во МВР, Горан Грујевски...

Потпишани меморандуми за соработка за подобрување на ефикасноста на управните судови...

Меморандуми за соработка во областите на јавното обвинителство и управните судови се потпишаа денеска во Министерството за правда од страна на министерката за правда...

Дескоска: Засега нема одлука дали ќе се менува Законот за референдум

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека сė уште нема конечен став дали ќе има измени на законската регулатива за организирање и спроведување...

Дескоска ја презема функцијата министер за правда

Новата министерка за правда Рената Дескоска денеска по преземањето на функцијата од нејзиниот претходник Билен Саљији, најави дека нејзина првенствена заложба ќе биде подобрување на...

Младите си одат зашто немаат работа и можности за напредување

Надвор од Македонија живеат и работат повеќе од 29 отсто високобразовани поединци, а вкупниот број на иселеници изнесува 21 отсто, покажуваат последните податоци од...

Дескоска: Децата жртви на физичко, но и други форми на насилство

Сите од нас секојдневно гледаме насилство врз детето во семејството, за кое ние едноставно си молчиме. Јас многу пати сум била сведок кога родител...

Царовска: Да се зголеми квалитетот на предучилишните установи

Важноста за проширување на пристапот до квалитетно рано детско образование и заштита, како и регионалните и глобални трендови и практики за значењето на раниот...

Дескоска: Целта ми е политиката да излезе од образованието

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска вели дека политиката треба да излезе од образованието и дека се обидува да ја афирмира  автономијата на Универзитетот.  - Основната цел...