15.9 C
Skopje
29.3.2020 - 17:07

Ознака: дескоска

Дескоска: Закон за амнестија треба да подготви собраниското тело за помирување

Министерството за правда не работи на никаков закон за амнестија во врска со настаните од 27 април. Тој треба да биде подготвен од телото...

Дескоска: Во нормативниот текст на уставните промени ќе има гаранција за...

Во нормативниот текст на уставните промени ќе биде ставена гаранција на идентитетот на македонскиот народ, односно трите основи што го детерминираат идентитетот, а тоа...

Дескоска: Македонија продолжува со реформите

Македонија нема да запре на патот на реформите. Тие не се само формално исполнување на стандардите за пристапување кон Европската унија, туку за доброто...

Дескоска не знае дали ќе има избори, но е за поскоро...

Министерката за правда Рената Дескоска не може да предвиди дали по референдумот ќе се продолжи со уставни измени или ќе се оди на распуштање на...

Заев: Во петок ќе одлучиме дали ќе има ребаланс на Буџетот

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако...

Дескоска: Само со учество на јавноста се обезбедува легитимноста на судската...

Министерката за правда Рената Дескоска го поздрави формирањето на Судско-медиумски совет кој на повисоки основи треба да ја подигне соработката на судството со новинарската...

Дескоска се сретна со делегација на Европската комисија за ефикасност на...

Зголемувањето на ефикасноста на правосудниот систем беше во фокусот на денешната средба што министерката за правда Рената Дескоска ја имаше со делегација на Европската...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други...

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да...

Дескоска: Не отстапуваме од независно судство

Реформските процеси што ги спроведува Министерството за правда за интеграција на Република Македонија во Европската Унија, беа тема на денешниот состанок на министерката за...

Дескоска најави нов модел на Антикорупциска комисија

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се работи на закон за спречување на корупцијата и една од задачите на работната група е...