Ознака: дескоска

Остануваат клучните разлики за законот за јавното обвинителство

Остануваат клучните разлики меѓу власта и опозицијата за законот за јавното обвинителство со кој треба се реши идниот статус на СЈО, изјави денеска министерката...

Амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од...

Грчкото министерство за права сѐ уште без одговор на барањата за...

Министерството за правда на Грција сѐ уште е без одговор на барањата за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, што се клуч во...

Директната комуникација со граѓаните – најдобро оружје во борбата против лажните...

Во рамките на Регионалниот форум за соработка, „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“ кој се одржува во Република Грција, министерката за правда Рената...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите...

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска...

Законите за судови и за Судски совет неделава ќе бидат испратени...

Владата оваа недела ќе ги пушти во собраниска процедура измените на Законот за судови и на Законот за Судски совет, најави денеска министерката за...

Дескоска: Законот за помирување се подготвува во Собрание

Законот за помирување е закон што не се работи во Министерството за правда, туку во рамки на Телото за помирување во Собранието. Сите решенија...

Сè уште нема одговор од Унгарија за екстрадицијата на Груевски (видео)

Македонското Министерство за правда сè уште нема добиено одговор во врска со барањето за екстрадиција на избеганиот поранешен премир Никола Груевски од надлежното министерство во...

Дескоска: Владата ќе побара од Унгарија да ја повлече одлуката за...

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е...

Дескоска: Евентуална амнестија треба да се решава во телото за помирување...

Законот што е во собраниска процедура на предлог на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ е закон што е пресеопфатен, дава секаква амнестија, и сметаме дека тоа...