12.2 C
Skopje
20.9.2019 - 8:49

Ознака: дескоска

Дескоска се консултира со работната група за писмото на Јанева

Министерката за правда, Рената Дескоска, на Фејсбук објави фотографии од денешната средба на работната група за предлог-законот за Јавното обвинителство за судбината на предметите...

Дескоска: Нема напредок во денешните разговори за законот за ЈО

Во Министерството за правда се одржа нова средба за предлог-законот за Јавното обвинителство. Средбата била меѓу министерката за правда, Рената Дескоска, советникот на премиерот,...

Безусловната препорака– потврда за спроведените реформи и имплементација на европските стандарди

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска се сретна со делегацијата на набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предводена од Лиза...

Реформите во правосудството едро на процесот на евроинтеграција

Министерката за правда, Рената Дескоска се обрати на денешната конференција насловена „Поглавје 23: Македонското сидро или едро“, која се одржа во организација на Институтот...

Со златната метла Дескоска ќе го чисти криминалот и корупцијата

Пред Министерството за правда денеска непознати лица оставиле златна метла, министерката за правда, Рената Дескоска ја фотографирала истата и на својот фејсбук профил се...

Дескоска: Не сум Никола Тодоров да ги шетам сите ресори

Да се вратам во образование нема. Сепак не сум јас Никола Тодоров да ги шетам сите ресори, рече министерката за правда, Рената Дескоска, во...

Остануваат клучните разлики за законот за јавното обвинителство

Остануваат клучните разлики меѓу власта и опозицијата за законот за јавното обвинителство со кој треба се реши идниот статус на СЈО, изјави денеска министерката...

Амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од...

Грчкото министерство за права сѐ уште без одговор на барањата за...

Министерството за правда на Грција сѐ уште е без одговор на барањата за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, што се клуч во...

Директната комуникација со граѓаните – најдобро оружје во борбата против лажните...

Во рамките на Регионалниот форум за соработка, „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“ кој се одржува во Република Грција, министерката за правда Рената...