13.8 C
Skopje
17.7.2019 - 5:02

Ознака: депонија

Град Скопје избра нов концесионер за депонијата „Дрисла“

Советот на град Скопје на денешната седница донесе одлука со која за нов концесионер на депонијата „Дрисла“ е избран конзорциумот предводен од „Шолц АГ“...

Монт Еверест – највисоката депонија во светот

Во акцијата за чистење што почна на 14 април и ќе трае до 29 мај, на 66-годишнината од првото успешно искачување на Монт Еверест,...

Кај опожарената депонија во Карпош ќе никне нов Градски парк

Екипи на Градот Скопје и на Општина Карпош денеска почнаа голема акција за расчистување на децениските депонии зад Спортскиот центар „Борис Трајковски“, на кејот...

Воведена целосна контрола на депонијата кај Сува Река

По серијата пожари на депонијата во Гевгелија и ширење на чадот кој на жителите им го отежнуваше дишењето, воведена е целосна контрола на просторот...

Жариштето на гевгелиската депонија се уште тлее

Десетина дена по нејзиното прво разгорување, жариштето на депонијата за комунален отпад во Гевгелија се уште тлее, а чадот и понатаму им го отежнува...

„Исчисти ја планетата“ – нов вирален предизвик

Низ светот со голема брзина се прифаќа новиот вирален предизвик наречен „трештаг“, кој заслужува пофалба. Најди депонија, исчисти ја и објави фотографии пред и...

Акција за чистење на дивата депонија во кумановско Проевце

Екипите на Jавното претпријатие „Чистота и Зеленило“ денеска заедно со приватни компании од Куманово реализираа акција за расчистување на дивата депонија во кумановското село...

Движењето за чист воздух утре со блокада пред „Дрисла“

Движењето за чист воздух утре во 12.05 часот пред вратата на депонијата „Дрисла“ ќе одржи 15-минутна блокада. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид и...

Нов парк во Драчево, на местото од исчистената депонија

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денес извршија увид во градежните активности на локацијата во близина...

Уништени околу 170 килограми дрога во Дрисла (Видео)

Околу 170 килограми разни видови дроги и психотропни супстанци се уништени денеска во регионалната депонија Дрисла. Уништени се околу 128 килограми марихуана, околу шест и...