Ознака: демонстрации

Нови демонстрации на „жолтите елеци“ во Париз

Уште еден нов ден на мобилизација на „жолтите елеци” кои планираат да се соберат во Париз, истиот ден кога се организира голем собир за...

„Жолтите елеци“ најавуваат нови демонстрации

„Жолтите елеци” најавуваат нови демонстрации низ цела Франција, со што ова ќе биде  13-та последователна сабота на демонстрации, и покрај големиот пад на мобилизацијата...

Ќе попушти ли Макрон пред притисокот на улицата?

Францускиот претседател повеќепати повтори дека нема да попушти пред уличните протести и дека нема да биде заплашен за да се откаже од својот пробизнис-проект...

Илјадници луѓе демонстрираа во Барселона за единството на Шпанија

Илјадници лица денеска учествуваа во демонстрациите во центарот на Барселона по повод националниот празник на Шпанија, за да покажат дека се против сепаратистичките каталонски...

Демонстрации во Турција против тероризмот во југоисточниот турски округ Батман

Под мотото „Марш на националното единство, осуда на теророт и почит кон загинатите“, денеска беше организиран марш во знак на осуда на нападот што...

Четврто издание на „Хелт, фитнес енд велнес експо“

На 22 и 23 септември во Градскиот парк во Скопје, на терените на Работнички, ќе се одржи четвртото издание на „Хелт, фитнес енд велнес...

Турската полиција уапси над 20 лица и употреби солзавец врз демонстранти...

Турската полиција уапси над 20 лица и употреби солзавец со цел да растера десетици луѓе, кои не ја почитувале забраната за организирање протести во...

Демонстрации во Хелсинки за човекови права пред состанокот Трамп-Путин

Околу 1.500 луѓе се вклучија денеска во демонстрациите во Хелсинки за заштита на човековите права и правата на сексуалните малцинства, на демократијата и екологија...

Над 50 поврдени во демонстрации во Барселона

Околу 50.000 луѓе синоќа излегоа на протести по улиците на Барселона по апсењето на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон во Германија. Демонстрантите...