Ознака: демонстрации

Салвини повика на демонстрации во октомври

Лидерот на десничарската партија Лига, Матео Салвини, кој го предизвика падот на првата италијанска популистичка влада и е исклучен од идната власт, повика на...

Демонстрантите мирно ги искажаа своите барања до лидерите од Г7

Маршот против самитот на Г7 помина мирно, откако илјадници активисти кои што дојдоа од југозападна Франција, под силно обезбедување, преминаа во Шпанија. Регионалната полиција соопшти...

Полицијата во Хонгконг повторно употреби солзавец против демонстрантите

Полицијата во Хонгконг употреби солзавец за да ги растера антивладините демонстранти на источната страна на полуостровот Ковлун. Тие маршираа низ улиците барајќи отстранување на паметните...

Хонгконг ќе го користи рецептот што го урна Советскиот Сојуз

Демонстрантите во Хонгконг планираат да го искористат симболичниот чин на покажување отпор од пред три декади, кој помогна за уривање на Советскиот Сојуз, објави...

Mировната порака на францускиот Спајдермен не им се допадна на сите

Французинот кој стана познат по тоа што се искачуваше на повеќе различни облакодери во неколку светски метрополи, пристигна во Хонгконг и на една од...

Трамп не се сомнева во способноста на Си Џинпинг да го...

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика неговиот кинески колега Си Џинпинг да се сретне со демонстрантите кои бараат демократски реформи во Хонгконг, објави Би-би-си. Хонгконг...

Судот забрани демонстрации на аеродромот во Хонгконг

Аеродромските власти во Хонгконг денеска сооптшија дека добиле судски налог со кој се забрануваат демонстрации, кои го попречуваат нормалното работење на аеродромот. Откако повеќедневните протести...

Кина ја предупреди Британија да не се меша во Хонгконг

Кинеските власти ја предупредија Британија да не се меша во внатрешните работи на Хонгконг, каде што се одржуваат масовни улични демонстрации. Реакцијата на официјален...

Продолжуваат судирите на полицијата и демонстрантите во Хонгконг

На неколку локации во Хонгконг денеска продолжија антивладините протести, при што полицијата пукаше со солзавец кон демонстрантите во работничката населба Шам Шуи По. Голем број...

Вучиќ до демонстрантите: Правете што ќе посакате, само не го кршете...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска изјави дека членовите на протестот „Еден од пет милиони“ кои синоќа насилно ја срушиле безбедносната ограда пред зградата на...