Ознака: демонстрации

Демонстрациите во име на Флојд не стивнуваат

Големи мирни протести против расизмот и полициската бруталност се одржаа низ САД во саботата, на 12-тиот ден од протестите предизвикани од смртта на Афроамериканецот...

Трамп ги искритикува гувернерите, а побара и вклучување на војската за...

Си-ен-ен јавува дека американскиот претседател Доналд Трамп разговарал со гувернерите на 50 држави од САД во теле-конференциски повик што се одржувал од бункер во...

Повторно судири во Хонгконг – демонстрантите гаѓаа со молотови коктели, полицијата...

Во Хонгконг денеска, по период на мало затишје, дојде до нов судир меѓу полицијата и демонстрантите. Полицијата пукаше со солзавец за да растера стотици демонстранти...

Француската влада одобри два закона за пензискиот систем

Француски работници денеска повторно протестираа во Париз во знак на револт против планот за реформи во пензискиот систем, поради што Ајфеловата кула беше затворена...

Трамп испрати предупредување до Иран додека САД ги следат протестите

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека САД будно ги следат иранските протести, предупредувајќи против секој нов масакр за време на противладините протести, откако Техеран...

Ирачките демонстранти упаднаа во американската амбасада

Гневните ирачки демонстранти провалија во американската амбасада во Багдад, скандирајќи „Смрт за Америка“, пренесе „Њујорк Тајмс“. Илјадници демонстранти се собрани пред амбасадата на САД,...

Солзaвец и водени топови на протестите во Бејрут, 40 повредени

Либанските безбедносни сили употребија солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растераат антивладините демонстранти во Бејрут за време на протестите. Денешните судири се...

Француските синдикати не се откажуваат од барањата

Претставниците на синдикатот во Франција соопштија дека нема да го прекинат штрајкот сè додека претседателот Емануел Макрон не поднесе оставка од најавената реформа на...

Љубов во доба на протести

  Бројни вљубени двојки ја изразуваат својата љубов додека заедно искажуваат незадоволство на протестите во Хонгконг, Либан, Чиле, Франција, Белгија, Германија и во Судан. 

Над 50 загинати во демонстрациите во Ирак

Бројот на загинати во демонстрациите во Ирак се искачи на 53, соопштија властите. Во Багдад попладнето, на плоштадот Тахрир, кој е централна точка на...