28.2 C
Skopje
20.6.2019 - 13:57

Ознака: демонстрации

Демонстрациите во Хонг Конг дополнителен притисок за Си Џинпинг

Насилните протести во Хонг Конг против контроверзниот закон за екстрадиција доаѓаат во најлошо можно време за Комунистичката партија на Кина и нејзиниот лидер Си...

Солзавец, гумени куршуми и апсења на протестите во Хонг Конг

Протестите во Хонг Конг денес екалираа, кога демонстрантите се обидоа да влезат во зградата на парламентот, а полицијата со интервенции работи за да го...

САД и ЕУ ја повикаа албанската опозиција да се воздржи од...

Амбасадата на САД во Тирана и парламентарците на Европската Унија ја повикаа денеска албанската опозиција да се воздржи од насилство за време на антивладините...

Суданците со алжирски рецепт против власта на претседателот Башир

Демонстрантите го следеа неодамнешниот развој на настаните во Алжир и ги преземаа слоганите за промена на режимот кои одекнуваа за време на арапската пролет...

Наместо балканската, доаѓа нов бран на арапската пролет?

Мантрата на арапската пролет повторно се слуша. „Народот сака режимот да замине“, извикуваат десетици илјади незадоволни Алжирци, кои бараат крај на владеењето на претседателот...

Цутењето на српските протести нема да ја донесе „балканската пролет“

Протестите што почнаа во Белград на 8 декември минатата година се раширија низ другите српски градови, а можеби претставуваа инспирација и за слични протести...

Нови демонстрации на „жолтите елеци“ во Париз

Уште еден нов ден на мобилизација на „жолтите елеци” кои планираат да се соберат во Париз, истиот ден кога се организира голем собир за...

„Жолтите елеци“ најавуваат нови демонстрации

„Жолтите елеци” најавуваат нови демонстрации низ цела Франција, со што ова ќе биде  13-та последователна сабота на демонстрации, и покрај големиот пад на мобилизацијата...

Ќе попушти ли Макрон пред притисокот на улицата?

Францускиот претседател повеќепати повтори дека нема да попушти пред уличните протести и дека нема да биде заплашен за да се откаже од својот пробизнис-проект...

Илјадници луѓе демонстрираа во Барселона за единството на Шпанија

Илјадници лица денеска учествуваа во демонстрациите во центарот на Барселона по повод националниот празник на Шпанија, за да покажат дека се против сепаратистичките каталонски...