Ознака: демонстрации

Кратки вести

Војната во Украина може да трае со години, изјави за германскиот неделник „Билд ам зонтаг“ генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека...

Каков е карантинот во Австрија, која подготвува и казни за невакцинираните,...

Австрија го продолжи карантинот до 11 декември. Во моментов, бидејќи од луѓето се бара постојано да останат во своите домови, навистина нема конкретни временски...

Илјадници Кубанци излегоа на улиците, барајќи оставка од претседателот

Илјадници Кубанци излегоа на улиците низ целата земја во неделата и побараа оставка од претседателот Мигел Дијаз-Канел, извикувајќи „слобода“. Протестите избувнаа заради најтешката економска криза...

Пандемијата ги намали конфликтите, но го зголеми бројот на демонстрации

Според наодите на американскиот институт „Аклед“, животот во пандемија во светот придонесе да има промена во типичното однесување на планетата. Имено, американската организација заклучила...

Десетици полицајци повредени во судир со демонстранти во Брисел

Најмалку 26 полицајци се повредени при разбивање на нелегален масовен митинг во Брисел, на кој присуствуваа повеќе од 1.000 лица и покрај ограничувањата поради...

Повторно немири во Мјанмар, ранети четворица демонстранти

Полицијата во Мјанмар пукаше за да ги растера демонстрантите што протестираат против воениот удар, информираат светките агенции. Според нив, четири лица се ранети пред состанокот...

Не сакаме да се будиме во диктатура, не сакаме да живееме...

Мјанмар протестира против воениот удар Демонстрациите во Мјанмар не стивнуваат. Незадоволните граѓани ја парализираа земјата и не планираат да се повлечат и покрај ветувањата за...

Уапсени 4.000 демонстранти на протестите во Русија

Руската полиција денеска уапси околу 4.000 демонстранти кои бараа ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е зад решетки за наводни прекршувања на одредбите...

Демонстрации во Белгија против ковид-мерките

Денеска во Белгија се почувствува влијание од демонстрациите во Холандија. Околу 500 демонстранти беа уапсени од страна на полицијата во Брисел. Обиди за демонстрации...

Хаос на улиците во Киев поради рестриктивните мерки

Речиси 40 полицајци се повредени и тројца се хоспитализирани во центарот на Киев во судири со демонстрантите, кои се собраа против мерките за сузбивање...