22.8 C
Skopje
25.6.2021 - 4:58

Ознака: демонстранти

Млади демонстранти против климатските промени протестираа во германскиот парламент

Група демонстранти синоќа одржаа протест во германскиот парламент против климатските промени. Меѓу 50 и 70 лица легнаа на подот на Бундестагот, во знак на протест,...

Илјадници Британци протестираа на улиците на Лондон

Балон висок шест метри, којшто го претставува претседателот на САД, Доналд Трамп како бебе, беше пуштен во воздух изутринава во близина на зградата на...

Индонезија зафатена од постизборен хаос

  Полицијата на Индонезија синоќа со водени топови и гумени куршуми се обидуваше да ги смири демонстрантите кои подметнуваа пожари и се обидуваа да ги...

Шест загинати по новите судири на војската и демонстрантите во Судан

Членови на суданските безбедносни сили смртно застрелале шест лица, вкучувајќи и еден офицер во армијата, во синоќешните судири со демонстрантите кои претходно го срушија...

Рама задоволен од присебноста на албанската полиција

Европската Унија и САД оценија дека Владата е легитимна и ја повикаа опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на локалните избори...

Судири меѓу полицијата и демонстранти во бугарскиот град Габрово

Бугарската полиција уапси девет лица за време на судири меѓу припадници на безбедносните сили и група демонстранти во бугарскиот град Габрово. Како што соопшти директорот...

Полицијата безмислосна кон демонстрантите во Париз

Зајакнувањето на безбедносните мерки во Париз за да се избегне ново насилство како минатата сабота за време на демонстрациите на жолтите елеци, резултираше со...

Демонстрации и блокади поради судењето на каталонските сепаратисти

Демонстранти вчера ги блокираа автопатиштата во Каталонија пред почетокот на судењето на 12 каталонски сепаратисти во Мадрид. Тие се обвинети по повеќе точки, меѓу...

„Жолтите елеци“ повторно се судрија со полицијата во Париз

Повеќе илјади учесници во протестите на „жолтите елеци“ денеска, 13 викенд по ред, излегоа на улиците во Париз, а некои од нив се судрија...