25.8 C
Skopje
22.6.2021 - 13:38

Ознака: демонстранти

Кина со предупредување, демонстрантите да не си играат со оган

Демонстрантите во Хонгконг не смеат да си играат со оган и погрешно да го сфатат воздржувањето на Пекинг како негова слабост, соопштија кинеските власти,...

Медиумска кампања поттикна лов на „западните шпиони“ во Хонгконг

Кинеските државни медиуми и прокинеските пратеници од Хонгконг објавуваат фотографии од странците од Западот, со цел да го претстават „мешањето на надворешни сили“ во...

ФОТОВЕСТ

Руската полиција уапси над 1.000 демонстранти на опозициските протести во Москва. Меѓу уапсените има и новинари, како што е дописникот на „Дојче веле“. Протестите...

Демонстрантите упаднаа во парламентот на Хонгконг, нанесена е огромна штета

Демонстрантите кои попладнево неколку часа го држеа парламентот на Хонгконг под опсада, насилно упаднаа во централната сала на парламентот, пренесува Би-би-си. Целта на демонстрантите беше...

Илјадници луѓе ја поддржаа полицијата на протестите во Пекинг

Илјадници луѓе ја дадоа поддршкана за полицијата на протест во Пекинг. Демонстрантите, облечени во бело и сино, мафтрајќи со кинески знаменца, се спротивставија на...

Односот на полицијата ја разбранува француската јавност

Во Париз во петокот се одржаа демонстрации на активисти за заштита на животната средина, кои бараа француските власти да прогласат еколошка криза, пренесува „Спутник“. Едно...

Политичката криза катастрофална за трговскиот џин Хонгконг?

Кризата е предизвикана од напорите на лидерката Кери Лем за усвојување во парламентот на контроверзниот закон за екстрадиција. Доколку биде усвоен, законот ќе овозможи...

Нападнатo возилото на Еди Рама: Полицијата тешко излезе на крај со...

Демонстранти со камења нападнаа конвој во кој беше и возилото на албанскиот премиер Еди Рама, во албанскиот град Либражд, во непосредна близина на македонската...

ФОТОВЕСТ

Десетици лица се ранети во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Хонгконг. Повеќе илјади демонстранти излегоа на улиците за да протестираат против контроверзниот закон...

Претседателот Мета ги одложи локалните избори

Албанија Албанскиот претседател Илир Мета го одложи одржувањето на локалните избори закажани за 30 јуни. Мета кажа дека политичката ситуација во Албанија нема да дозволи...