Ознака: демонстранти

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за...

Демонстрантите во Хонгконг ја повикаа Велика Британија да изврши притисок врз...

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа да изврши притисок врз...

Победа за Хонгконг: Лидерката Лам го повлече законот за екстрадиција

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, за попладне свика состанок со прокинеските политичари во оваа посебна кинеска административна област, на кој официјално ќе најави повлекување...

Борбата на Хонгконг против „големиот брат“ нема лице

Откако започнаа протестите во Хонгконг во јуни, демонстрантите на своите лица носат медицински маски, работнички заштитни маски и наочари за нуркање. Тие, покрај тоа...

Полицијата во Хонгконг за првпат употреби огнено оружје на протестите

Еден полицаец пукаше од пиштол за време на протестите во Хонгконг, што е прва употреба на оружје откако почнаа протестите во јуни. Демонстрантите ја гаѓаа...

Опсаденото предградие во Кашмир ја става на тест волјата на Моди

Веќе седум дена, демонстрантите од Сура, предградие во главниот град на Кашмир, Шринагар, патролираат на влезовите во областа забарикадирана со помош на метални шипки,...

Аеродромот нов фронт за пресметки на демонстрантите и полицијата во Хонгконг

На аеродромот во Хонгконг вечерва дојде до нови судири меѓу демонстрантите и полицијата. Безбедносните сили влегоа на терминалот, каде поради протестите е оневозможена работата...

Демонстранти го опколија аеродромот во Хонгконг, откажани сите летови

Сите летови на меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани поради неколку илјади антивладини демонстранти кои протестираат на аеродромот, јавуваат тамошните медиуми. Управата на аеродромот наредила...

Полицијата во Хонгконг со нова стратегија за идентификација на демонстрантите

Полицијата во Хонгконг соопшти дека во иднина во судир со хулиганите ќе користат специјална боја, со којашто ќе ги прскаат сите оние коишто ќе...

Кина со предупредување, демонстрантите да не си играат со оган

Демонстрантите во Хонгконг не смеат да си играат со оган и погрешно да го сфатат воздржувањето на Пекинг како негова слабост, соопштија кинеските власти,...