10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:54

Ознака: демонстранти

Демонстрантите ja запалија државната зграда во Ирак

Демонстрантите ја запалиле локалната канцеларија на парламентот во Басра, а безбедносните сили пукале во воздух за да ги растераaт, пренесува „Ројтерс“. Демонстрантите побарале ирачкиот парламент...

Демонстрантите во Софија блокираа влез на владина агенција

На 43-от ден од антивладини протести, демонстрантите во Софија околу еден час го блокираа влезот во зградата на Комисијата за борба против корупцијата и...

Вештите демонстранти најдоа начин да го заобиколат интернет-помрачувањето во Белорусија

Демонстрантите во Белорусија најдоа начин како да се координираат и покрај забраните и блокадите со кои се соочуваат на Интернет, истовремено избегнувајќи го бруталното...

Демонстрантите во Бејрут бараат оставка и од претседателот на државата

Во Бејрут и денеска се собраа демонстранти поради катастрофалната експлозија во пристаништето, во кое има повеќе од 100 жртви. Под притисок на јавноста, либанската влада...

Демонстранти фрлаа јајца и домати кон српското Собрание

Србија денеска го доби новиот состав на Народното собрание. Пред зградата на Собранието дојде до немири и инцидент кога пратениците излегоа надвор поради пауза. Насобрани...

Насилни протести во САД, полицијата употреби шок-бомби и солзавец

Американската полиција употреби шок-бомби и солзавец против демонстрантите во повеќе градови ширум САД кои излегоа на улиците откако претседателот Доналд Трамп кажа дека значително...

Маж легна на улица во Бугарија по примерот на фотографијата со...

Откако во Бугарија осамна фотографија од премиерот Бојко Борисов кој спие во неговата соба, маж попладнево на антивладините протести во Бугарија ја реплицираше фотографијата. „БГНЕС“...

Трамп ја пофали полицијата што применила сила врз демонстрантите

Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофали примената на сила, која што синоќа полицијата ја применила врз демонстрантите. Трамп се огласи на Твитер, каде изнесе податоци...

Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат...

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад од антивладини демонстранти, јави...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во центарот на Париз

Француската полиција употреби солзавец во центарот на Париз на протестот против пензиската реформа. Илјадници луѓе низ цела Франција излегоа на улиците, а вработените, вклучително и...