11.9 C
Skopje
19.4.2019 - 12:53

Ознака: демократија

„Демократија“ од Бродски на прилепската сцена

Претставата „Демократија!“ од рускиот поет, нобеловец и добитник на „Златниот венец“ на „Струшките вечери на поезијата“, Јосиф Бродски, во режија на Кирил Петрески, премиерно...

Премиера на „Демократија“ од Бродски на прилепската сцена

„Демократија!“ од рускиот поет, Нобеловец и добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата, Јосиф Бродски, во режија на Кирил Петрески е претставата...

Лидерската средба – другото лице на парламентарната демократија

Совпаѓањето на терминот за средбата меѓу премиерот и претседател на владејачкиот СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со...

Бројките и буквите во политиката

Иако идеите, идеологијата, програмите, кадровскиот потенцијал би требало да претставуваат носечки столб на секоја здрава демократија и од тоа да не се отстапува, изгледа...

Етничката демократија во БиХ не функционира

Со договорот во Дејтон веќе се воспоставени етничките темели на државата, а во Босна и Херцеговина отсуствуваат принципите на граѓанска демократија, вели новинарот Владо...

„Фридом Хаус“: Македонија е делумно слободна земја

Македонија е делумно слободна земја, оценува во најновиот извештај за слободата во светот американската невладина организација „Фридом Хаус“. Во извештајот за 2019 година, Македонија, на...

Загрижувачкиот пад на демократијата ја менува светската политичка мапа

Падот на демократијата во светски рамки е во алармантна состојба поради фактот што во голем број земји започнуваат да владеат авторитарни власти, пишува во...

Демократијата сведена на статистика

Мерењата на степенот на демократијата што, меѓу другите, и за Македонија редовно ги прават повеќе меѓународни организации, според експертите во земјава, се добредојдени, но...

Правилата на демократијата ги одредуваат гласачите, а не политичарите

Според истражувањето на „Елиамеп“, две третини од грчкото општество или околу 65 отсто од грчкото население се против договорот, и тоа не може брзо...

Ердоган: Протестите на „жолтите елеци“ покажуваат неуспех на демократијата во Европа

Протестите во Франција покажуваат неуспех на демократијата и проблем со слободата и почитувањето на човековите права во Европа, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. –...