Ознака: Демир Хисар

Активности и мерки за заштита од коронавирусот

Демир Хисар И Општина Демир Хисар мошне активно е вклучена во преземање активности и превентивни заштитни мерки од ширењето на коронавирусот, а најпрвин изврши дезинфекција...

„Поетски хоризонти“ – перформанс во Демир Хисар

Книжевен, сценски, музички и ликовен перформанс „Поетски хоризонти“ во организација на Здружението за наука и култура „Нова“ од Битола денес се одржа во Домот...

„Моја Истра“ – изложба на хрватската уметница Сара Длака

На 30 октомври, во Домот на културата „Илинден“ во Демир Хисар со почеток во 12.30 часот ќе биде отворена изложбата на цртежи насловена како...

Второ издание на Манифестацијата „Демир Хисар сака рокенрол”

Овој петок и сабота (18 и 19 октомври) во Демир Хисар ќе се одржи Манифестацијата насловена „Демир Хисар сака рокенрол” која втора година по...

Aкција за чистење на реките во Демир Хисар

Првата голема акција за чистење на реките во Демир Хисар ќе се реализира во сабота (29 јуни) во 10 часот. Зборното место е пред...

Ги врзал сопругата и ќерката, па ги однел во психијатриска болница

Шеесет и петгодишен маж од Крушево ги врзал неговата 27-годишна ќерка и неговата сопруга (52), по што насилно ги внел во неговото патничко возило...

Над 200 дечиња од Демир Хисар гласаа за природата и планетата...

Едно од најдрагоцените искуства при имплементацијата беше работата со дечињата од детската градинка „Втори септември“ и учениците од 1-5 одделение од ООУ“Гоце Делчев“ од...

Германскиот заменик амбасадор Ото Граф ја посети општина Демир Хисар

Во еднодневна посета на oпштина Демир Хисар, денес престојуваше заменик амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјава Ото Граф. Тој најпрво оствари средба со...

Жена од Демир Хисар тешко повреденa во Скопје

На булевар „Александар Македонски“ во Скопје вчера автомобил удри во 43-годишна жена од Демир Хисар. Од МВР информираат дека 29-годишниот скопјанец А.Д. управувајќи патничко моторно...

„Арт-поинт Гумно“ се претставува во Демир Хисар

Во фоајето на домот на културата во Демир Хисар на 27 октомври е отворена изложбата „Рајот постои - 15 години интернационална уметничка резиденција Арт-поинт...