38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 19:47

Ознака: Делчево.

До 15 часот во Делчево гласале 23,4 проценти од граѓаните

Во Делчево референдумското гласање тече без нарушувања. Во 15 часот согласно новодобиените информации од општинската изборна комисија 3.451 гласач го остварил своето референдумско право. Во...

Прекин на сообраќајот на патот Виница – село Бигла – Делчево

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...

Реконструкција на патот до Делчево преку Бигла

Поради изведување градежни работи, од први октомври, сообраќајот на регионалниот пат од Виница преку село Бигла до Делчево ќе биде во прекин. Причината за...

Заев: Опозицијата и власта да бидат заедно за иднината на Македонија

Сега е моментот и опозицијата и власта да бидат заедно затоа што се работи за иднината на идните генерации, порача премиерот Зоран Заев на...

Решен проблемот со прекинот на водоснабдувањето во Делчево

Отстранет е дефектот на водоводната линија поради кој Делчево и дел од околните места вчера останаа без вода за пиење. Како што информираа од комуналното...

Спречен пожар на градската депонија во Делчево

Изгаснат е огнот што доцна синоќа настана како резултат на опожарување на градската депонија „Острец“ во Делчево. Како што инфомираше директорот на јавното претпријатие...

Изгаснати два пожари, во Делчево и Штип

Во два одвоени пожари кои избувнале вчера во Делчевско и во Штип горела борова и дабова шума и нискостеблеста трева. Повредени нема, причинети се само материјални штети. Првиот...

Инвестиции во чисти технологии и борба против еколошки криминал во Делчево

За теми поврзани со унапредување на заштитата на животната средина, меѓу кои и потребата од спроведување на кампања за подигање на јавната свест во...

Американскиот амбасадор Џес Бејли во посета на Делчево

Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли денеска ја посети Општина Делчево и оствари работна средба со градоначалникот Горан Трајковски. Како што соопшти Општина...

Две лица повредени откако мотор излета од патот

Мотоцикл „Сузуки“ управуван од 26 годишниот Т.Ј. од село Оризари вчера вечерта излетал од магистралниот пат Штип – Делчево. -Возачот се здобил со тешки телесни...