Ознака: Делчево.

Доделени признанија за најдобрите планинари од регионот Пијанец-Малеш

Планинарскиот спортски клуб ,,Голак” од Делчево по повод своето петгодишно постоење ги додели наградите за најдобрите планинари за претходната година. Како што информираше претседателот...

Одрони го отежнуваат сообраќајот на патот Делчево-Кочани

Поголем број одрони го забавија интензитетот на сообраќајот на патниот правец Делчево – Македонска Каменица – Кочани. Според информации на возачи кои утрово патуваа...

Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Топењето на снегот ја зголеми појавата на одрони на патниот правец Делчево – Македонска Каменица кои на делови од магистралниот пат го попречуваат нормалното...

Завршни подготовки за карневалот „Ѕвегорска Сурова”

Во делчевското село Ѕвегор течат последните подготовки за василичарскиот обичај „Сурова”. Според организаторите на карневалот, веќе се подготвени околу 100 маски кои низ селото...

Камион се излизга на влезот на Делчево

Снегот што ја зафати државата предизвикува големи проблеми при движењето на возилата по лизгавиот асфалт. Рано утрово товарно возило изгуби контрола над заледениот коловоз...

Фабрика од Делчево испуштала отрови во Брегалница

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против правно лице со подружница во Делчево и Т.Н.(37) од Скопје, управител на правното лице...

Членовите на планинарскиот спортски клуб Голак го искачија Руен

Членовите на планинарскиот спортски клуб Голак од Делчево, Берово, Пехчево и Велес го реализираа клубскиот планинарски марш за искачување на врвот Руен (2.252 метри...

Товарно возило удри пешак во Делчево

Денес претпладне товарно возило удри пешак кој поминувал улица во центарот на Делчево. Според информациите на Марија Глигорова, директор на Здравствениот дом во Делчево,...

Сообраќајка на патот Делчево-Македонска Каменица, сообраќајот во прекин

Поради сообраќајна несреќа од 18.45 часот, во прекин е сообраќајот на патниот правец Делчево – Македонска Каменица, кај местото Баткова чешма, соопшти АМСМ.  Сообраќајот на патиштата...

Неисправна вода за пиење во делчевското село Град

Водата од локалниот водовод во делчевското село Град не е исправна за пиење. За таа цел денеска од Јавната здравствена установа Јавно здравје Кочани...