38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:54

Ознака: Делчево.

Ќе се градат скејт-парк и фонтани во населбата Срц

ДЕЛЧЕВО Општина Делчево објави поедноставена отворена постапка за јавна набавка на услуги „Проектирање скејт-парк и две фонтани“. - Локациите на двете фонтани се предвидени во централното...

Запленети илјада пиротехнички средства на граничниот премин Делчево

Полицијата заплени близу илјада пиротехнички средства на Граничен премин Делчево. Според информациите на МВР, денеска на Граничен премин Делчево, при влез во земјава, полициски службеници...

Нови 169 садници за подобар амбиентален воздух

ДЕЛЧЕВО Екипи на ЈКП „Брегалница“ ја почнаа акцијата за засадување нови украсни садници, со што се збогатуваат зелените површини, а парковското зеленило ќе добие нов...

Библиотеката збогатена со книги

ДЕЛЧЕВО Библиотеката „Илинден“ во Делчево е побогата со нови наслови, кои се од жанрот на биографии и мемоари на светски познати личности. На рафтовите на...

Првпат поставено улично осветлување во две населени места

Делчево Општина Делчево издвојувајќи пари од буџетот инвестира во поставување улично осветлување во две населени места, делови од селата Очипала и Драмче, а работеше и...

Тринаесет пријави за учество на изборот за најубаво уреден двор

Делчево И оваа година најубавиот двор ќе се избира во две категории - индивидуално домување и колективно домување или правни лица. Пријавувањето на јавниот конкурс...

Јанушев: Промоција на македонските компании за настап на странски пазари

Игор Јанушев, носителот на листата на Изборната единица 3 и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, денеска, во посета на општина Делчево, ја посети текстилната фабрика...

Пуштен во употреба новиот пешачки мост на реката Брегалница

Делчево Општина Делчево доби прв пешачки мост на реката Брегалница и тој е веќе пуштен во употреба. Надлежните од локалната самоуправа, сметаат дека со ставањето...

Дваесетгодишник од Делчево силувал малолетничка

Полицијата поднесе пријава против 20-годишно момче од Делчево осомничено дека силувало малолетно девојче. Според информациите на МВР, Б. М. (20) од Делчево е осомничен дека...

В недела ќе се одбележат 117 години од смртта на Гоце...

Општина Делчево со пригодна свеченост на 4 мај ќе ја одбележи 117-годишнината од смртта на револуционерот и патрон на градот, Гоце Делчев. По тој...