Ознака: Делчево.

Храна и средства за хигиена за пензионерите со мали пензии

ДЕЛЧЕВО Прехранбени и хигиенски пакети неодамна добија 10 пензионери од Делчево што имаат ниски приходи и живеат во социјален ризик. Пакетите се дистрибуираа во согласност...

Почна изградбата на градски пазар во Делчево

Современиот градски пазар преку почитување на сите критериуми за соодветно чување и продавање на храната, ќе биде уште едно место двигател на локалната економија...

Приведени тројца крадци, расчистени 5 кривични дела

По преземени мерки и активности полициски службеници од ОВР Берово и ОВР Делчево на 22.03.2021 ги лишиле од слобода А.Ш.(47),А.Х.(48) и С.Д.(37), сите од...

Со нож се заканувала на невенчаниот сопруг и родителите

На 16.3.2021 во 22:00 часот во Делчево, полициски службеници од ОВР Делчево ја лишиле од слобода Б.Д.В. (44) од Република Бугарија, со привремено живеалиште...

Делчевци купувале со лажни банкноти од 50 евра

Полицијата од Делчево поднесе кривична пријава против 17-годишник од овој град и против Б.И. од делчевското село Град, со престојувалиште во Италија, поради сомнение...

Ќе се градат скејт-парк и фонтани во населбата Срц

ДЕЛЧЕВО Општина Делчево објави поедноставена отворена постапка за јавна набавка на услуги „Проектирање скејт-парк и две фонтани“. - Локациите на двете фонтани се предвидени во централното...

Запленети илјада пиротехнички средства на граничниот премин Делчево

Полицијата заплени близу илјада пиротехнички средства на Граничен премин Делчево. Според информациите на МВР, денеска на Граничен премин Делчево, при влез во земјава, полициски службеници...

Нови 169 садници за подобар амбиентален воздух

ДЕЛЧЕВО Екипи на ЈКП „Брегалница“ ја почнаа акцијата за засадување нови украсни садници, со што се збогатуваат зелените површини, а парковското зеленило ќе добие нов...

Библиотеката збогатена со книги

ДЕЛЧЕВО Библиотеката „Илинден“ во Делчево е побогата со нови наслови, кои се од жанрот на биографии и мемоари на светски познати личности. На рафтовите на...

Првпат поставено улично осветлување во две населени места

Делчево Општина Делчево издвојувајќи пари од буџетот инвестира во поставување улично осветлување во две населени места, делови од селата Очипала и Драмче, а работеше и...