13.8 C
Skopje
22.9.2021 - 2:48

Ознака: „делта“ сој

Ширењето на делта-сојот отвора прашања за властите на Нов Зеланд

Министерот на Нов Зеланд задолжен за одговор на ковид-19 Крис Хипкинс рече дека делта-сојот на коронавирус менува сѐ од корен и ги прави постојните...

Делта-сојот најмногу се шири во области со мала покриеност на вакцинација

Случаите на ковид-19 растат поради брзото пренесување на делта-сојот во области каде што опфатот на вакцинација е низок, соопштија претставници на Светската здравствена организација...

Наоди покажуваат дека има можност вакцините да не го спречат делта...

Постојат рани показатели дека вакцинираните луѓе би можеле да ја пренесат делта варијантата на коронавирусот исто толку лесно како и невакцинираните, објави денеска Државната...

СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта-сојот

Светската здравствена организација бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразниот делта-сој од коронавирусот, се наведува во нацрт-извештајот до кој...

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони граѓани се во строг карантин...

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се најдобриот начин да се...

Делта-сојот е најбрза и најопасна варијанта на коронавирусот

Категорични се водечките виролози Делта-сојот е најбрзата, најиздржливата и најопасната верзија на коронавирусот со која е соочен светот, тврдат виролози и епидемиолози. Вакцините и понатаму...

Фаучи: Делта-сојот е виновен за новите бројки на заразени во Америка

Ентони Фаучи, водечкииот американски експерт за заразни болести, изјави дека делта-сојот на коронавирусот е виновен за повеќе од 80 проценти од новите случаи во...

Делта варијантата со пониска смртност од другите мутации на ковид-19

Делта варијантата на ковид-19 се покажува како помалку смртоносна од другите мутации на вирусот, вели Александар Горелов, заменик-директор на Централниот истражувачки епидемиолошки институт и...

Израел: Вакцините не се толку ефикасни против делта-сојот

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, изјави дека вакцините против ковид-19 не делуваат толку добро против новиот делта-сој. Според Бенет вакцините се ефикасни против вирусот, но тоа...