Ознака: дела

Дела од Андреевски и од Иванов-Балтон во САД

Слики на македонските уметници Сергеј Андреевски и Никола Иванов-Балтон се изложени во галеријата „Вилма В. Даниелс“ во Вилмингтон, САД, во рамките на ретроспективна поставка...

Толстоj jа нарекол „Воjна и мир“ – вербално ѓубре

Интригантни факти за култните книжевни дела Речиси со секоја книга задолжително се надоврзуваат интригантни факти што авторот ретко ги споделува. Во прилог се неколку култни...

Александар Русјаков, собрани дела и злодела

Бегам од политиката. Немам веќе што да барам таму. Неподносливо е. Сакам да сум идиот според дефиницијата на Аристотел. Сакам да сум идиот и...

ДНК – клуч за откривање сторители на криминални дела

Полицијата во базата на податоци може да стави примероци од ДНК од разни сторители, исчезнати личности и неидентификувани човечки останки и податоците за истите...

Посетете една од „Бесконечните огледални соби“ на Јајои Кусама

Едно од познатите уметнички дела на јапонската уметница Јајои Кусама - „Бесконечна огледална соба“, кое го следи правилото „самослик за само 30 секунди“, спроведено...

Годишна изложба на дела од Родољуб Анастасов

Годишната изложба на дела од Родољуб Анастасов ќе биде отворена вечерва, во 19 часот, во галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“ во Музејот на градот...

Изложба на делата од Керамичката работилница во Вранештица

Делата создадени на петтата, јубилејна, Младинска керамичка работилница, која во текот на јуни се одржа во селото Вранештица, Кичевско, се претставени во изложбениот салон...

Музејот во Балтимор ќе купува само дела чии автори се жени

Музејот на уметноста во Балтимор, САД ги откри плановите дека од идната година ќе купува само дела чии автори се жени. Во моментов, само...

Изложбa на дела од ликовната колонија „Де Ниро“

„Странски автори на меѓународната ликовна колонија ‚Де Ниро‘“ е насловот на изложбата, која утревечер ќе биде отворена во изложбениот салон на Културно-информативниот центар во...

Дела на македонски автори претставени во Истанбул

Министерот за култура Хусни Исмаили, кој деновиве престојува во работна посета на Истанбул, во тамошниот Музеј на уметноста присуствуваше и на претставувањето на творештвото...

Attack on Titan Episode 25 at website https://animeflix.nl. See more animeflix initial d

Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 Episode 11 at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime seven deadly sins