Ознака: Декларација

Софија со еднострана декларација во пет до 12, Македонија во минута...

ЕДНОСТРАНА ДЕКЛАРАЦИЈА НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА Во пет до 12, или непосредно пред одржувањето на првата меѓувладина конференција во Брисел, со што ѝ се отвори патот...

Почнува нова страница во односите меѓу двете држави, соопшти бугарската Влада

Бугарската Влада во писмена декларација по повод потпишувањето на билатералниот протокол по член 12 од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година...

Собранието ја изгласа потребата од декларација за осуда на воениот конфликт...

Пратениците во Собранието вечерва расправаат за усвојување на Предлог-декларација за осуда на воените напади кои го загрозуваат територијалниот интегритет на Украина, поднесена од пратеничките...

Ковачевски: Единството на државата се прави во законодавниот дом, а не...

Единството и застапувањето на нашата држава се прави во законодавниот дом, а не со еднострани декларации. Со тоа само се попречува процесот на разговори...

Османи: Собраниската декларација за Делчев нѐ враќа назад во процесот на...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека декларацијата за Гоце Делчев поднесена во Собранието од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не враќа назад во...

Советот на Битола донесе декларација за фер избори

Советниците на Советот на Битола, на денешната последна седница во овој состав едногласно донесоа Декларација за одржување на чесни, слободни и демократски локални избори. Со...

Со Сизифови маки до заедничка декларација

Поединечните настапи на лидерите од регионот што учествуваа на самитот „Брдо-Бриони“, ги изнесоа разликите во нивните погледи поврзани за клучните прашања, кои се однесуваат...

Студентите од Институтот за историја во одбрана на македонскиот идентитет

Студентите од Институтот за историја при Филозофскиот факултет во Скопје преку декларација упатија низа на барања до македонските надлежни институции за штитење на македонскиот...

Бугарското ВМРО со закана: Западните покраини – засекогаш бугарски

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов продолжува со провокациите кон Македонија, но и кон останатите соседни. На 27 ноември 2020 година на официјалниот сајт на бугарската...

Србија ја потпишала декларацијата на ЕУ против Белорусија

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска потврди дека Белград на почетокот на неделава се приклучил на декларацијата на ЕУ за Белорусија и изрази надеж...