-0.2 C
Skopje
20.1.2022 - 18:52

Ознака: дезинформации

Твитер ќе блокира профили во случај на дезинформации за вакцините

Социјалната мрежа Твитер објави дека има намера да ја засили борбата против ширењето дезинформации за вакцините и воведе можност за забрана на кориснички налози...

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со...

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците. Според студијата објавена во американскиот...

Британскиот парламентарен комитет смета дека РТ и „Спутник“ се алатки за...

Русија спроведува кампањи за дезинформации и се обидува да наметне политичко влијание особено преку работењето на каналот РТ и новинската агенција „Спутник“, тврди извештајот...

Кина изненадена од извештајот на ЕУ кој ја обвинува за ширење...

Министерството за надворешни работи на Кина го критикуваше извештајот на Европската Унија, во кој Пекинг е обвинет за ширење дезинформации за пандемијата на коронавирус. Министерството...

ООН: Се шират опасни лаги и теории на заговор

Коронавирусот предизвика „опасна епидемија на дезинформации“, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, меѓутоа не наведе конкретни случаи на земји или медиуми кои...

Русија негира дека шири дезинформации за епидемијата на коронавирусот

Русија ги отфрли како лажни обвинувањата дека на социјалните медиуми шири дезинформации за епидемијата на новиот коронавирус. Американски претставници претходно предупредија дека профили поврзани...

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето...

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи на социјалните...

Со проверка на фактите против дезинформациите

Организациите за проверка на факти не треба да се фокусираат само на борбата против лажните вести. Тие треба да ги идентификуваат и изворите на...

Одговорност и за дезинформации на порталите

Според последниот светски индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“, Македонија е на 95-то место, со што бележи скок од 14 места...

Вистинскиот Јоханес и лажниот Хан

Jоханес Хан во Македонија, пратенички прашања, акциски план против лажни вести - три важни настани, но сепак мноштво дилеми. Вистински ли се случките или...