10 C
Skopje
29.10.2020 - 21:52

Ознака: дезинфекција

Кој врши контрола на исправноста на средствата за дезинфекција?

Во Македонија нема податоци дали некоја институција или надлежен орган вршат контроли на средствата за дезинфекција, кои се задолжително поставени на влезот во продавници,...

Општина Кисела Вода ќе врши дезинфекција на јавните површини

Оваа седмица, општина Кисела Вода на својата територија ќе стартува со активности за спречување на ширењето на вирусот ковид-19. Во петок, тим од обучени работници...

Општина Кисела Вода изврши дезинфекција на сите автобуски постојки

Во насока на зачувување на здравјето на граѓаните од вирусот Ковид-19, Општина Кисела Вода на својата територија вчера изврши дезинфекција на сите автобуски постојки. Во периодот...

Дезинфекција на детските игралишта во Скопје

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје денес почнаа со миење и дезинфекција на реквизитите на неколку детски игралишта лоцирани во општините Чаир, Бутел, Центар и...

Дезинфекција на јавните површини

Охрид Во Охрид, по завршувањето на продолжениот викенд, почна дезинфекција на сите јавни површини во градот. Се дезинфицираа улиците во централното градско подрачје, градскиот кеј...

Град Скопје изврши дезинфекција на кејот на Вардар

Екипите на Град Скопје и екипите на Противпожарната бригада на Скопје денеска повторно спроведоа акција за миење и дезинфекција на кејот на реката Вардар. Миењето...

Полска со донација од 100.000 заштитни маски и над 10.000 литри...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, а во присуство на полскиот амбасадор, Војциех...

Ќе се дезинфицираат 1.955 душеци во градинките во Центар

Во матичниот објект на ЈУДГ ОЦ „13 Ноември“, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и претставници од компанијата CLEAN MAX, ги најавија активностите за...

Населбата Баир светната и дезинфицирана

Баирот, особено на потегот на улицата Козјак, откако паметат и највозрасните баирчани, никогаш не бил почист. Ѓубрето и депониите се веќе минато, а околните обраснати...

Хонгконг тестира кабини за дезинфекција на патниците

Аеродромот во Хонгконг тестира кабина што целосно ги убива сите вируси, вклучувајќи го и коронавирусот на кожата, за само 40 секунди. Доволно е патникот...