-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 23:11

Ознака: Дедо Мраз

Дедо Мраз му подари богата бадникова трпеза на семејството Недеви од...

Како градежен работник, работејќи на фасадата на една куќа во Неготино, во разговор со сопствениците, разбрав за семејството Недеви од Долни Дисан, кое се...

Дедо Мраз како психоделична печурка – древната врска помеѓу Божиќ и...

Што ако оваа снежнобела лага, која ја раскажуваме секоја година, беше втемелена во античка реалност, чии корени одат десетици илјади години назад во огромните...

Постновогодишен намќорлак

Први јануари. Фала му на бога, има Премиер-лига. Пушти Виенски концерт, вели Дедо Мраз. Ноќеска заглави кај мене. Не заебавај, стари! Штраус е за...

Дедо Мраз пристигна на плоштадот „Македонија“

Новогодишната магија на „Винтерленд“ денеска ја надополни доаѓањето на Дедо Мраз, кој меѓу насобраните деца на плоштадот „Македонија“ пристигна точно во 12 часот, и...

Селото на Дедо Мраз во Рованиеми ја чува новогодишната бајка

Држава: Финска Област: Лапонија Жители: 63.000 Рованиеми е главен град на областа Лапонија и се наоѓа во северниот дел на Финска. Локалните жители го нарекуваат врата на...

Дедо Мраз не доаѓа во Македонија, тука живее

Македонија, несомнено, стана држава во која најлесно се жонглира со милијардите. Не во денари, туку во милијарди евра, за да нема забуна. Редица политички...

Што ќе се случи доколку некој ја украде магијата на божиќниот...

Топлината што ја чувствуваат луѓето во своите срца и ја споделуваат со сите околу нив е всушност тој божиќен дух. Затоа сакам да ги...

Дедо Мраз го има клучот до детските срца

Празничната магија силно се чувствува во домот на кавадаречкиот Дедо Мраз Ѓорѓи Вареловски. Голем број групи весели и насмеани дечиња заедно со своите родители...

Најпразнуваниот свети Никола – заштитник на сите што го почитуваат

На многумина денес им е јасно дека зад ликот на Дедо Мраз од бајките има сосема реален прототип - светиот Николај Мирликиски, епископот ликиски...

Уште се купуваат новогодишни честитки

Се чини дека нема да се долови сета новогодишна магија ако ги нема и новогодишните честитки. Можеби сега, живеејќи во еден модерен дигитален свет,...