-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 15:47

Ознака: дедомразовци

Дедомразовци на Флорида сурфаа за хуманитарни цели

Околу 600 сурфери облечени како дедомразовци избраа штици са сурфање наместо санки, за време на годишното собирање средства за време на празниците, на Кокоа...

Ширум светот одржан фестивалот на дедо мразовци

Во многу градови низ светот, вклучително и Њујорк, се одржа традиционалниот фестивал на Дедо Мраз. Илјадници луѓе облечени во црвени костуми на Дедо Мраз се...

Дедомразовци и годинава ќе трчаат во Скопје

И годинава стотици учесници облечени во дедомразовски костими ќе трчаат низ центарот на градот на традиционалната дедомразовска трка, планирана за 23 декември. Покрај натпреварувачки,...

Традиционалната трка на Дедомразовци на 23 декември низ скопските улици

Во недела на 23 декември во Скопје ќе се одржи традиционалната дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во...