Ознака: девојки

Две девојки ограбени синоќа во Центар, одземен им е накит

Две девојки пријавиле синоќа дека на различни локации во центарот на Скопје им бил одземен накит од страна на непознати лица. Дваесет и деветгодишна девојка...

Холандија дозволи девојки да играат во машкиот фудбал

Кралската фудбалска федерација на Холандија, одлучи најталентираните фудбалерки од оваа земја од следната сезона да можат да се приклучат на аматерските машки клубови, односно...

Две девојки повредени во Охрид, со возило удриле во канделабра

На 18.10.2020 во 6:10 часот во СВР Охрид било пријавено дека на крстосницата на кружен тек од бул. Туристичка со ул. Јане Сандански во...

Стоп за девојките на подиумот на Тур де Франс

На онлајн-петицијата се потпишале 28.000 луѓе што сакаат да ѝ се стави крај на „сексистичката традиција“ на Тур, девојките на подиумот да им подаруваат...

Жената веќе не е само пред штафелајот

Во „Чифте-амам“, по повод 8 Март, утревечер ќе биде отворена изложба на дела создадени под инспирација од девојки, жени, мајки, љубовници, борци... „Рахела“ од Димче...

Приведени 11 девојки во угостителски објект во тетовско

Во полициска акција спроведена ноќеска во угостителски објект во село Жеровјане, тетовското приведени се 11 девојки. Како што соопшти МВР, ноќеска од 23:00 до 04:00...

Спроведена акција, приведени 12 девојки во Желино

На 19/20.07.2018 година во времето од 23,00 до 02,30 часот од страна на полициски службеници од СВР Тетово извршена е контрола во Угостителски објект...

Приведени 32 девојки од угостителски објекти во Тетово

Во акциска контрола на МВР во два угостителски објекта во Тетово, вчера биле приведени 32 девојки од регионот.  Како што соопшти МВР, во акцијата, што...

Зошто белграѓанките се без партнери?

Иако во просек се раѓаат 1,5 отсто повеќе машки отколку девојчиња, главниот град на Србија има недостиг од мажи. Гледано низ бројки, во Белград...

Девојките што се вратија: Четири години во ропство на Боко Харам

Списокот имаше повеќе од 200 имиња. Марта Џејмс, Грејс Пол, Ребека Џозеф, Мери Али, Рут Коло. И многу други. На нигериските функционери им беа...