Ознака: дебата

Димитров: Мора да продолжиме по патот на историските достигнувања

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на покана на Советот за регионална соработка (RCC), учествуваше на онлајн дебата на тема „Балкан барометар 2020: Формата...

Комисиска расправа за законот за ЈО, поднесени два амандмани

Дебатата на Комисијата за европски прашања за законот за јавно обвинителство почна со барање на опозицијата точката да се отстрани од дневен ред, бидејќи...

Мицкоски: Забелешките на експертите да се внесат во новиот закон за...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на посетата на Радовиш, во врска со Законот за Јавно обвинителство истакна дека во новиот закон за...

Дебата за иницијативата за промена на изборниот модел

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците во соработка со Иницијативата за една изборна единица, утре во 14 часот во Собранието ќе одржи...

Професори ќе дебатираат за соработката со Грција по Преспанскиот договор

Амбасадорката на Шведска во земјава, Кристин Форсгрен Бенгтсон, како и македонски и грчки универзитетски професори ќе се обратат на јавната дебата по повод објавување...

Дебата на тема „Безбедноста на домот преку превенцијана новите закани и...

Денеска во 9.30 часот во конференциската салата на Факултетот за безбедност-Скопје ќе се одржи дебата на тема „Безбедноста на домот-преку превенција на новите закани...

Зошто не може да се спори македонскиот народ?

Општествено-политичките и историските предуслови, а во одредени околности и геостратегиските, влијаеле некои нации да се раѓаат порано, а некои подоцна. Непобитен факт е дека...

Би можеле ли македонските политичари да ги решат несогласувањата на состанок...

Дамата му кажува на нејзиниот придружник дека има убави сини очи. Тој ја носи неа, градската девојка, во рурално место каде што ја учи...

Најавен крајот на долгата ноќна мора на старите пријатели на Америка

Консензуалната порака од синоќешната прва дебата кај демократите е дека претседателот од нивната партија повторно ќе започне да ги третира пријателите на Америка како...

Во парламентот финишира дебатата за реформата

Со предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност и предлог-законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во РСМ, кои вчера беа на пленарна седница на парламентот,...