15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:58

Ознака: Дебар Маало

Акција на полициските специјалци во Дабар Маало, уапсени се дилери

Припадници од криминалистичка полиција и специјалната едница „Тигар“ синоќа околу 23 часот и 30 минути спровеле акција на подрачјето на Дебар Маало. Како што информираат...

Повторно ќе одекнат серенадите во Дебар Маало

Македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“ денеска и утре ги организира 18. „Дебармаалски серенади“, посветени на виното и љубовта, по повод Свети...

Создавањето на ФК Работнички

Изненадување било што надлежните го прифатиле името Раднички, но не ја прифатиле црвената боја за дресовите. Црната боја била одредена како боја за дресовите...

Кафана Лантерн – срцето на Дебар Маало во ново руво

Во нов амбиент и незаменлива автентична атмосфера, кафана Лантерн на ул. Боемска 2 во Дебар Маало им овозможува на сите гурмани и обожаватели на...

„Дебармаалски серенади“ во чест на празникот на виното Свети Трифун

Во организација на Македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“, каде што претседател и организатор е Живко Поповски Цветин, во едно од најстарите...

Македонскиот драмски писател Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало

Споменик на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, ќе биде подигнат во Дебар Маало, соопштија од Општина Центар, откако советниците донесоа одлука по иницијатива на...

Две лица под истрага за пожарот во куќа и ресторан во...

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – тешки дела против општата сигурност во врска...

Изгоре ресторан во Дебар Маало

Ресторан на улицата „Дане Карпчев“ бр. 1 во скопската населба Дебар Маало ноќеска околу три часот изгоре во пожар. Опожарени се 250 метри квадратни површина. Пожарникарите...

Нов асфалт и реквизити на игралиштето „Партизан“ во Дебар Маало

Речиси по деценија и пол почна да се реконструира отвореното игралиште „Партизан“ во Дебар Маало, лоцирано до Судот за прекршоци. Градежните зафати се во...

Во слава на Дебар Маало и „Идадија“

И покрај урбанизацијата, духот на Дебар Маало и култната кафеана „Идадија“ не згаснуваат. А каде што има дух, има и духовитост, ведар муабет и...