Ознака: ДДВ

Во август викенд без ДДВ, ќе може да го користат само...

Кон крајот на август или почетокот на септември се планира да биде најавениот викенд без ДДВ, мерка за помош на економијата, која вчера ја...

145 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите од почетокот на...

Од почетокот на годината заклучно април фирмите добиле поврат на ДДВ од 145 милиони евра. Тоа е за 16,7% повеќе во однос на претходната...

Над 2.400 граѓани го донирале повратот на ДДВ

Над 2.400 граѓани во изминативе два дена го донирале повратокот на ДДВ за справување со последиците од коронавирусот. Апликацијата „Мој ДДВ“ дозволува повратокот од...

Се реконструираат пет улици во Селемли

Општина Богданци склучи договорот за реконструкција на пет улици во населеното место Селемли. Станува збор за реконструкција на улиците Маршал Тито, ЈНА, Илинденска, Солунска...

Епидемија на ковид-19 води кон рецесија

Најдобар показател дека работите се движат во лоша насока е исклучително високиот пад на светските берзи на почетокот на неделата, кога повеќе компании загубија...

До утре, пари за сите што скенирале сметки

Сите граѓани што скенираат сметки до крајот на оваа недела треба да го добијат повратот на ДДВ на своите сметки, соопштуваат од Управата за...

Заев: За четири месеци 70 милиони евра поголема наплата само од...

Претседателот на владата, Зоран Заев, денеска во Собранието одговараше на пратенички прашања. Меѓу другото, тој ги бранеше економските мерки, нагласувајќи дека владата ќе продолжи...

Ангеловска: Со укинување на сметкопотврдата се поедноставуваат процедурите

Поедноставување на процедурите во деловното окружување, намалување на административниот товар, како и заштеда на хартија, простор и време, се придобивките од укинување на сметкопотврдата...

Се зголемува прагот за задолжителна регистрација за ДДВ на 2.000.000 денари

Зголемување на прагот за задолжителна регистрација за целите на данокот на додадена вредност од 1.000.000 денари на 2.000.000 денари предвидуваат измените на Законот за данокот...

Граѓаните скенирале 20 милиони фискални сметки

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, оцени дека мерката „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е воведена - влијае...