Ознака: движење

Старите лица во Швајцарија смеат надвор само по два часа, движењето...

На повозрасните граѓани во швајцарскиот кантон Ури од денеска ќе им биде дозволено да ги напуштат своите домови само по два часа, за прошетки...

Париз под строг режим на движење

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави строги ограничувања на движењето во целата земја, кои се очекува да траат најмалку две недели. Француската влада ги забрани сите...

Ништо не е свето за „Движењето“

Италијанското Министерство за култура соопшти дека ги избркало организаторите на кампот за обука на алтернативната десница поврзан со поранешниот советник на американскиот претседател Доналд...

Без лична карта не излегувајте на денот на посетата на папата

Координативното тело за организирање на посетата на Папата Франциск на Република Северна Македонија, информира дека за време на Апостолската посета на Папата, на територијата...

Битката за одбрана од „Движењето“ се води на света земја

Група активисти од мало италијанско село во близина на Рим се обидуваат да ги попречат плановите на поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп,...

Планот за десничарска револуција на „Движењето“ не оди според очекувањата

Поранешниот советник на Доналд Трамп, Стив Банон, требаше да ја „разниша“ европската политика, но неговиот „клуб“ за поддршка на десничарските популистички партии во пресрет на...

По Трамп, слугинките станаа симбол на движењето што му се противи

Канадската писателка Маргарет Атвуд најави дека ќе објави продолжение на романот „Приказната на слугинката“ и читателите ќе ги одведе подлабоко во својата визија на...

Европска недела на мобилност, со акцент на алтернативниот транспорт

Градот Скопје го започна годинашното одбележување на Европската недела на мобилност 2018, а во рамките на овој настан за граѓаните ќе понуди низа активности...

Забавеното движење на Европската Унија

Недостигот од вистинско финансиско и економско заедништво во Европската Унија е во средиштето на најновите длабоки експертски анализи за ситуацијата во ЕУ, сликовито изразена...

Пратениците на отцепеното крило на „Самоопределување“ се припојуваат на СДП

Групата пратеници на отцепеното крило на Движењето „Самоопределување“ кои делуваат како независна пратеничка група во косовскиот парламент, се припојуваат кон Социјалдемократската партија (СДП на...