Ознака: движење

Ограниченоста во движење нема да важи за лицата со попреченост

Владата на денешната 38 седница дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За овие наши граѓани нема да важи забраната за движење...

Дозволи за движење за лицата со попреченост со придружник

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика дозволи посебен режим на движење за лицата...

Охрид бара да се редуцира движењето кон Струга и обратно

Кризниот штаб на Општина Охрид за превенција и справување со коронавирусот ковид-19, во согласност со мерките и препораките на Владата за ограничено движење, упати...

Владата има сценарија и за построги мерки за ограничување на движењето

Владата има разработени сценарија со мерки кои се повеќе рестриктивни од досега воведените, а доколку се наметне потреба, ќе се активираат. Ова го соопшти...

Србија ја заостри забраната за движење

Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник во 5 часот, соопшти синоќа претседателот Александар Вучиќ. Од вчера вечерта е забрането...

Црна Гора воведе забрана за движење

Црногорските власти воведоа забрана за движење за да ја спречат пандемијата на коронавирус, така што граѓаните нема да можат да ги напуштат своите домови...

Забрана за движење за викенд за сите граѓани од 16 до...

Со одлука на Владата од денеска за време на викендите се забранува движењето на сите граѓани од 16.00 до 05.00 часот. Според одлуката, сите јавни...

За време на викендите се забранува движење од 16 до 5...

Со цел уште поголема заштита од ширењето на коронавирусот, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Како...

Забрани за движење за младите до 18 години и за постарите...

Владата денеска на седница донесе дополнителни ограничувања на движењето на граѓаните. Како што соопшти премиерот Оливер Спасовски, забраната за движење за сите граѓани од 21...

Радикална мерка во БиХ: Забрането движење за деца и стари

Босна и Херцеговина воведува нова радикална мерка во борбата против ширњето на коронавирусот. Федералниот штаб за цивилна заштита издаде нови наредби на денешната четврта вонредна...